Streda, 1. február 2023
Slabý dážď  1,3 °C
Mimoriadne správy

České letectvo sa rozrastie o osem nových vrtuľníkov, od USA dostali aj zopár bonusových strojov nad rámec objednávky

 Webnoviny  19. august 2022  63
České letectvo sa rozrastie o osem nových vrtuľníkov, od USA dostali aj zopár bonusových strojov nad rámec objednávky

19.8.2022 (Webnoviny.sk) - České letectvo od USA dostane osem vrtuľníkov určených k nasadeniu v bojových konfliktoch. Ide o dodávku nad rámec 12 vrtuľníkov, ktoré si už v minulosti česká armáda objednala.

Bonusové vrtuľníky


USA Česku dodajú šesť bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper a dve transportné helikoptéry UH-1Y Venom. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Pôvodná objednávka bola na štyri stroje Viper a osem vrtuľníkov Venom. Nové helikoptéry, ktoré USA Česku venujú, prídu ako bonus v rámci programu s názvom Excess Defense Articles (EDA).

Dar spriateleným krajinám


USA prostredníctvom tohto programu darujú alebo lacno predávajú spriateleným krajinám vojenskú výstroj a zbrane, ktorých majú nadmerné zásoby.

Zatiaľ čo za pôvodnú objednávku Česko platilo úplnú cenu, tentoraz bude mať výdavky o poznanie nižšie. „Vďaka programu EDA bude Česká republika platiť len modernizáciu a prepravu strojov,“ uviedla na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter americká ambasáda v Česku.

Viac k témam: Helikoptéry, Útočný vrtuľník AH-1Z
Zdroj: Webnoviny.sk - České letectvo sa rozrastie o osem nových vrtuľníkov, od USA dostali aj zopár bonusových strojov nad rámec objednávky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.