Piatok, 8. december 2023
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Čaputová na valnom zhromaždení OSN diskutovala s lídrami viacerých štátov, Slovensko považujú za rešpektovaného partnera (foto)

 Webnoviny  20. september 2023  100  
Čaputová na valnom zhromaždení OSN diskutovala s lídrami viacerých štátov, Slovensko považujú za rešpektovaného partnera (foto)

20.9.2023 (SITA.sk) - Lídri z celého sveta, ktorí sa stretli v New Yorku na 78. valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN), považujú Slovensko za rešpektovaného partnera.

Vojna a bezpečnosť v Európe


Uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá už v USA absolvovala viacero bilaterálnych rokovaní. Témou aktuálneho valného zhromaždenia je vojna na Ukrajine a bezpečnosť v Európe.

O týchto témach sa prezidentka rozprávala so štátnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensom Stoltenbergom a s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. S moldavskou prezidentkou Maiou Sandu zas hlava štátu diskutovala o vplyve Ruska na politickú situáciu v Moldavsku.

Rokovanie s ďalšími predstaviteľmi


S kenským prezidentom Williamom Rutom hlava štátu rokovala o ďalšom prehĺbení spolupráce medzi našimi krajinami. Rokovanie sa týkalo najmä ekologického hospodárstva, elektromobility alebo kybernetickej bezpečnosti.

„Zhodli sme sa, že zelená tranzícia je najlepšou odpoveďou nielen na klimatickú krízu, ale aj celosvetovo udržateľný rozvoj. Je to tiež veľká príležitosť pre naše subjekty ešte viac pôsobiť na rýchlo rastúcom africkom trhu," informovala prezidentka na sociálnej sieti.Prezidentka Čaputová okrem iného diskutovala aj so slovinskou prezidentkou Natašou Pirc Musarovou, švajčiarskym prezidentom Alainom Bersetom, prezidentom Severného Macedónska Stevom Pendarovským, s premiérom Španielska Pedrom Sánchezom, ale aj s dánskou premiérkou Mette Frederiksen.

Viac k témam: Dánska premiérka, Generálny tajomník NATO, kenský prezident, Moldavská prezidentka, Prezidentka SR, rusko-ukrajinský konflikt, slovinská prezidentka, Španielsky premiér, švajčiarsky prezident, Ukrajinský prezident, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: SITA.sk - Čaputová na valnom zhromaždení OSN diskutovala s lídrami viacerých štátov, Slovensko považujú za rešpektovaného partnera (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.