Piatok, 29. máj 2020
Oblačno  9,5 °C
Mimoriadne správy

Bývalého vodcu baskických separatistov zatkli v Alpách, na úteku bol 17 rokov

 Webnoviny  16. máj 2019  63
Bývalého vodcu baskických separatistov zatkli v Alpách, na úteku bol 17 rokov

PARÍŽ 16. mája (WebNoviny.sk) - Vo francúzskych Alpách sa podarilo zatknúť bývalého politického lídra baskickej separatistickej skupiny ETA.

Stalo sa tak počas spoločnej francúzsko-španielskej operácie. Josu Ternera, ktorého skutočné meno je José Antonio Urrutikoetxea, bol na úteku 17 rokov. Zadržali ho v obci Sallanches v departemente Horné Savojsko.

Je obvinený z viacerých vrážd


Obvinený je z viacerých vrážd v súvislosti s bombovým útokom na kasárne v meste Zaragoza, počas ktorého v roku 1987 zomrelo 11 ľudí vrátane detí. Obdobie v rokoch 1989 až 2000 strávil vo francúzskych a španielskych väzniciach.

V roku 2002 naňho vydali medzinárodný zatykač. Ternera je údajne vážne chorý. Španielska polícia dala francúzskym kolegom tip, že je na ceste do nemocnice, čo vyústilo do jeho zatknutia.

Oznámili úplné rozpustenie


Baskicko a jeho sloboda (ETA) je zodpovedné za smrť viac než 800 ľudí, ktorí sa stali obeťami násilného boja baskických separatistov za nezávislosť.

Po viac než 40 rokoch sa ETA v roku 2011 vzdala bombových a ozbrojených útokov. V roku 2018 skupina oznámila svoje úplné rozpustenie.

Viac k témam: ETA Baskicko a jeho sloboda, francúzska polícia, španielska polícia, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalého vodcu baskických separatistov zatkli v Alpách, na úteku bol 17 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.