Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Bude Švédsko v NATO? Turecko vyjadrilo stanovisko

 Webnoviny  20. máj 2023  79  
Bude Švédsko v NATO? Turecko vyjadrilo stanovisko

20.5.2023 (SITA.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan povedal, že naďalej nie je pripravený podporiť členstvo Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN zopakoval svoje predchádzajúce tvrdenia, že Štokholm umožnil teroristickým organizáciám, aby sa v tejto severskej krajine ukrývali.

Erdoğan povedal, že sa nemôže priaznivo dívať na žiadosť Švédska o členstvo v NATO, „pokiaľ bude Švédsko naďalej umožňovať odnožiam teroristických skupín v Turecku voľne sa potulovať po uliciach Štokholmu“.

Turecko obvinilo Švédsko, že nepodniklo konkrétne kroky na potlačenie skupín, ktoré Ankara označuje ako teroristické organizácie alebo ktoré považuje za existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín.


Švédsko a Fínsko spoločne požiadali o členstvo v NATO v máji 2022. Opustili tým svoju dlhodobú politiku vojenskej neutrality po tom, ako ruské sily napadli Ukrajinu. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, odpor Turecka a Maďarska zastavil snahy o vstup Švédska. NATO vyžaduje na prijatie nových členov jednomyseľný súhlas.Viac k témam: členstvo v NATO, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk - Bude Švédsko v NATO? Turecko vyjadrilo stanovisko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.