Piatok, 27. máj 2022
Slabý dážď  11,7 °C
Mimoriadne správy

Briti na Ukrajine sa nesmú spoliehať na leteckú evakuáciu, varovalo ministerstvo obrany

 Webnoviny  12. február 2022  80
Briti na Ukrajine sa nesmú spoliehať na leteckú evakuáciu, varovalo ministerstvo obrany

12.2.2022 (Webnoviny.sk) - Britské vzdušné sily nebudú schopné letecky evakuovať Britov na Ukrajine, ak ju napadne Rusko. V rozhovore pre vysielateľa BBC na to upozornil námestník britského ministra obrany James Heappey.

Kráľovské letectvo podľa jeho slov nebude schopné vstúpiť do krajiny a odviezť ľudí, takže občania Spojeného kráľovstva musia opustiť Ukrajinu komerčnými prostriedkami alebo odísť do susednej krajiny.

Výzvy na odchod z Ukrajiny


Ako vysvetlil, k zmene postoja dospeli, pretože Rusko je v pozícii, v ktorej môže zaútočiť „bez upozornenia“. Cez víkend podľa Heappeyho odídu z Ukrajiny aj britskí vojaci, ktorí tam pomáhali s výcvikom.

Už v piatok britské ministerstvo zahraničia vyzvalo Britov, aby opustili Ukrajinu do 48 hodín, a podobné kroky podnikli aj ďalšie krajiny.

Telefonát prezidentov s Putinom


Rusko nazhromaždilo viac ako 100-tisíc vojakov blízko hraníc s Ukrajinou, akékoľvek plány na inváziu jeho západného suseda však popiera. Moskva obviňuje Západ z toho, že v tejto súvislosti vyvoláva hystériu.

Prezidenti Francúzska a USA Emmanuel Macron a Joe Biden by v sobotu mali telefonovať s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom.

Viac k témam: Evakuácia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Briti na Ukrajine sa nesmú spoliehať na leteckú evakuáciu, varovalo ministerstvo obrany © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.