Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Británia usilovne očkuje svojich obyvateľov proti koronavírusu. Ako sú na tom etnické menšiny?

 Webnoviny  29. marec 2021  103
Británia usilovne očkuje svojich obyvateľov proti koronavírusu. Ako sú na tom etnické menšiny?

29.3.2021 (Webnoviny.sk) - U staršieho černošského obyvateľstva afrického pôvodu vo Veľkej Británii je v porovnaní s bielymi Britmi viac ako sedemnásobne vyššia pravdepodobnosť, že sa nezaočkovali proti koronavírusu. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil britský štatistický úrad.

Väčšina už má prvú dávku


Doteraz bolo v Británii prvou dávkou vakcíny zaočkovaných viac ako 30 miliónov ľudí, čiže zhruba 57 percent dospelej populácie.

Štatistický úrad však uviedol, že medzi ľuďmi vo veku nad 70 rokov je zaočkovanosť medzi černochmi afrického pôvodu len na úrovni 58,8 percenta, medzi černochmi karibského pôvodu 68,7 percenta, medzi ľuďmi pochádzajúcimi z Bangladéša 72,7 percenta a medzi obyvateľmi s pakistanskými koreňmi 74 percent.

Vyššie riziko vážneho ochorenia


Zaočkovanosť u týchto etnických skupín je tak zreteľne nižšia ako u bielych Britov, v prípade ktorých je na úrovni 91,3 percenta. Štatistický úrad nevysvetlil dôvody týchto rozdielov.

Poslankyňa britského parlamentu Layla Moranová, ktorá predseda nadstraníckej parlamentnej skupine pre koronavírus, uviedla, že tieto údaje sú „veľmi znepokojujúce", pretože výskum ukázal, že mnohé etnické menšiny čelia vyššiemu riziku vážneho ochorenia na COVID-19.

Viac k témam: Koronavírus, očkovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Británia usilovne očkuje svojich obyvateľov proti koronavírusu. Ako sú na tom etnické menšiny? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.