Štvrtok, 28. október 2021
Jasno  3,9 °C
Mimoriadne správy

Bieloruskú opozičnú líderku Svetlanu Cichanovskú obvinili z terorizmu, začalo sa vyšetrovanie

 Webnoviny  29. marec 2021  93
Bieloruskú opozičnú líderku Svetlanu Cichanovskú obvinili z terorizmu, začalo sa vyšetrovanie

29.3.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruské úrady začali vyšetrovať poprednú opozičnú predstaviteľku Svetlanu Cichanovskú na základe obvinení z terorizmu. Začiatok kriminálneho vyšetrovania hlavnej vyzývateľky prezidenta Alexandra Lukašenka v augustových prezidentských voľbách oznámil bieloruský generálny prokurátor Andrej Šved.

Cichanovská, ktorá je v exile v Litve, sa k vyšetrovaniu generálnej prokuratúry zatiaľ nevyjadrila.

Výbuchy a podpaľačské útoky


Cichanovská a niekoľko ďalších neidentifikovaných ľudí sú podľa Švedovho vyhlásenia podozriví z pokusu o zorganizovanie výbuchov a podpaľačských útokov pred niekoľkými dňami v Minsku a ďalších mestách.

Vyšetrovanie sa začalo po tom, čo úrady zatkli podozrivého obvineného z pokusu o výbuchy v Minsku a neďalekom Barysave.

Po spomenutých voľbách, ktorých víťazom sa podľa oficiálnych výsledkov stal Alexander Lukašeko, vypukli v Bielorusku masívne protesty. Podľa opozície a niektorých pracovníkov vo volebných miestnostiach boli výsledky zmanipulované.

Polícia zasiahla proti opozícii


Na protestoch volajúcich po Lukašenkovej rezignácii sa nezriedka zúčastnilo aj viac ako 100-tisíc ľudí. Viac ako 33-tisíc ľudí počas protestov zatkli a mnohých polícia aj zbila.

Cichanovská minulý týždeň vyzvala na novú vlnu protivládnych protestov, aby oživili tlak na vládu. Polícia v Minsku zasiahla voči podporovateľom opozície, ktorí sa pokúsili vo štvrtok a v sobotu zorganizovať demonštrácie. Stovky ľudí zatkla.

Viac k témam: protesty v Bielorusku, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Bieloruskú opozičnú líderku Svetlanu Cichanovskú obvinili z terorizmu, začalo sa vyšetrovanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.