Štvrtok, 19. marec 2026
Mimoriadne správy
- Britská vláda po kritike hudobníkov ustúpila od plánov v oblasti autorských práv a umelej inteligencie
- Globálny hudobný priemysel mal vlani tržby zhruba 32 miliárd dolárov. Hlavne vďaka streamingu
- Zelenskyj: Jarná ofenzíva Rusov zlyhala, okupanti to skúšajú infiltráciou – FOTO
- Vo veku 96 rokov zomrel nemecký filozof Jürgen Habermas
- Trump kritizuje Zelenského, dohoda s ním je vraj ťažšia než s Putinom
Boje na thajsko-kambodžských hraniciach z domovov vyhnali viac ako 100-tisíc ľudí
25.7.2025 (SITA.sk) - Viac ako 100-tisíc ľudí utieklo zo svojich domovov pre pohraničné boje medzi Thajskom a Kambodžou, ktoré sú najkrvavejšie za desaťročie. Uviedlo to v piatok thajské ministerstvo vnútra. Dlhotrvajúci pohraničný spor prerástol vo štvrtok do intenzívnych bojov s nasadením lietadiel, delostrelectva, tankov a pozemných jednotiek. Bezpečnostná rada OSN pre túto krízu chystá mimoriadne zasadnutie.
Podľa thajského ministerstva zdravotníctva boje pripravili o život 15 ľudí, a to 14 civilistov a jedného vojaka. Zranenia utrpelo 46 ľudí vrátane 15 vojakov. Kambodžské úrady žiadne údaje o obetiach na svojej strane nezverejnili.
Pre spor o hranice vypukli boje medzi Thajskom a Kambodžou už v rokoch 2008 až 2011, pričom si vyžiadali najmenej 28 mŕtvych a desaťtisíce vysídlených. Terajšia kríza sa začala v máji, keď bol pri novom strete zabitý kambodžský vojak.
Zdroj: SITA.sk - Boje na thajsko-kambodžských hraniciach z domovov vyhnali viac ako 100-tisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Francúzsko sa chystá uznať palestínsky štátNasledujúci článok
Ruská vojna proti Ukrajine by podľa Zalužného mohla trvať až do roku 2034
Príbeh jednej ženy, jednej krajiny a jedného dedičstva. Tam, kde sa rieky spájajú
Zrada, hudba a osud. Toto je príbeh o láske, ktorá prichádza v nesprávnom čase
Cena Dominika Tatarku za rok 2025 spoznala svojho laureáta, je ním spisovateľ a dramatik Viliam Klimáček