Pondelok, 25. november 2024
Mimoriadne správy

Boj proti korupcii a organizovanému zločinu na Slovensku má nedostatky, tvrdia europoslanci

 Webnoviny  19. február 2019  436  
Boj proti korupcii a organizovanému zločinu na Slovensku má nedostatky, tvrdia europoslanci

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu v utorok vyjadrili vážne obavy nad stavom boja proti korupcii a organizovanému zločinu, ale aj nezávislosťou orgánov činných v trestnom konaní a súdov na Slovensku. Informovala o tom tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) prijal pomerom hlasov 40 za, sedem proti a šesť sa zdržalo návrh uznesenia, ktoré sumarizuje závery Skupiny pre monitorovanie právneho štátu (ROLMG).

Monitorovacia skupina vznikla po vraždách novinárov Daphne Caruany Galizie a Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a zamerala sa najmä na situáciu na Malte a na Slovensku.

Odsúdili snahy viacerých vlád


Návrh uznesenia z Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, ktorý sa okrem Kuciakovej vraždy venuje aj boju proti korupcii, únosu vietnamského občana z Nemecka cez Slovensko, vyšetrovaniu pôdohospodárskych dotácií či postaveniu médií a novinárov, bude predmetom plenárneho hlasovania počas zasadnutia EP v Štrasburgu v dňoch 25. - 28. marca.

Poslanci v prijatom texte odsúdili pretrvávajúce snahy čoraz väčšieho počtu vlád členských štátov smerujúce k oslabeniu princípov právneho štátu, deľby moci a nezávislosti súdnictva. Vraždy novinárov Daphne Caruany Galizie na Malte, Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Slovensku, ako aj Viktorie Marinovej v Bulharsku majú podľa poslancov odrádzajúce účinky na novinárov v celej Únii.

Uznesenie sa zasadzuje za urýchlené a úplné vyšetrenie všetkých náznakov trestných činov, a to najmä v oblasti korupcie, finančnej kriminality, prania špinavých peňazí, daňových podvodov a únikov, o ktorých písali zavraždení novinári. Malte a Slovensku odporúča plnú spoluprácu s Europolom, ktorý by mal mať neobmedzený prístup k relevantným vyšetrovacím spisom.

Ocenili pokrok vo vyšetrovaní vraždy Kuciaka


Poslanci ale zároveň ocenili dosiahnutý pokrok vo vyšetrovaní vrážd Kuciaka a Kušnírovej, vyzvali na jeho pokračovanie, a to na vnútroštátnej aj medzinárodnej úrovni, s cieľom odhaliť objednávateľov vraždy a postaviť ich pred spravodlivosť.

Prijatý text si všíma, že vyšetrovanie vraždy viedlo k odhaleniu údajných plánov na vraždu prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a právnika Daniela Lipšica. V súvislosti s rozhodnutím zveriť túto časť vyšetrovania policajnej inšpekcii ministerstva vnútra poslanci zdôraznili, že ďalší vývoj budú monitorovať.

Výbor okrem toho vyzval Komisiu a Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) na riadne vyšetrenie všetkých údajných trestných činov týkajúcich sa korupcie a podvodov, vrátane zneužívania poľnohospodárskych dotácií EÚ, o ktorých boli poslanci informovaní počaspracovných ciest na Slovensku. Zintenzívniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu by však malo aj samotné Slovensko.

Obavy pre údajné prípady korupcie


Poslanci vyjadrili obavy aj v súvislosti s údajnými prípadmi korupcie, konfliktu záujmov a beztrestnosti v slovenských mocenských kruhoch a varovali pred politizáciou a nedostatkom transparentnosti v procese výberu a menovania niektorých predstaviteľov štátu, vrátane policajného prezidenta.

V súvislosti s aktuálnou voľbou sudcov Ústavného súdu SR poslanci vyzvali, aby proces ich výberu ako aj vymenovaní kandidáti napĺňali najvyššie možné štandardy transparentnosti, kontroly a zodpovednosti.

Výbor sa vyjadril aj k únosu vietnamského občana z Nemecka, v ktorom mohla podľa schváleného textu zohrať rolu aj vláda SR. Poslanci vyzvali na pokračovanie spolupráce nemeckých a slovenských orgánov a komplexné vyšetrenie prípadu, vrátane údajnej úlohy, ktorú v ňom mohol zohrať bývalý minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Ocenili zapojenie sa do boja za demokraciu


Poslanci ocenili zapojenie sa mnohých slovenských občanov a mimovládnych organizácií do zápasu za demokraciu, právny štát a základné práva v krajine a vyzvali slovenských predstaviteľov, aby takéto prejavy občianskej angažovanosti podporovali a neodrádzali od nich.

Schválený text tiež vyzýva slovenskú vládu, aby zaistila novinárom bezpečnosť a vyjadruje znepokojenie nad vyhláseniami niektorých slovenských politikov, ktoré spochybňujú prínos nezávislej žurnalistiky. Poslanci v tejto súvislosti kritizovali napríklad verejné vyhlásenia bývalého premiéra Roberta Fica.

Výbor odsúdil nedostatok transparentnosti vo vlastníctve médií. Schválený text sa zároveň v nadväznosti na odchod viacerých novinárov z RTVS zamýšľa nad mierou nezávislosti a kvality verejnoprávnych médií v krajine.

Viac k témam: demokracia, Európsky parlament (EP), korupcia, právny štát
Zdroj: Webnoviny.sk - Boj proti korupcii a organizovanému zločinu na Slovensku má nedostatky, tvrdia europoslanci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.