Sobota, 10. december 2022
Mierne sneženie  1,5 °C
Mimoriadne správy

Bieloruské úrady zaradili na extrémistický zoznam ďalších vyše šesťsto ľudí, pribudli naň aktivisti, novinári či podnikatelia

 Webnoviny  28. október 2022  29
Bieloruské úrady zaradili na extrémistický zoznam ďalších vyše šesťsto ľudí, pribudli naň aktivisti, novinári či podnikatelia

28.10.2022 (Webnoviny.sk) - Bieloruské úrady zaradili 625 ľudí s údajnými väzbami na „extrémistov“ na zoznam, ktorý im zakazuje zastávať verejné funkcie a iné aktivity.

Najnovšia rozsiahla aktualizácia zoznamu, ktorú zverejnilo bieloruské ministerstvo vnútra, zvýšila počet subjektov na tomto zozname o tretinu na 1 469.

Na zozname je aj regiment Pahonia


Na zozname pribudli napríklad opoziční aktivisti, podnikatelia, novinári a ďalší, ktorí sa zúčastnili na protivládnych protestoch v roku 2020 alebo o nich informovali.

Extrémistický zoznam zahŕňa jednotlivcov a organizácie, ako aj médiá a webové stránky.

V piatok tam pribudli členovia bieloruského regimentu Pahonia, ktorý pomáha ukrajinským ozbrojeným silám v boji proti ruskej agresii, šéfredaktorka zastaveného nezávislého týždenníka Nový Čas Aksana Kolb či účty na sociálnych sieťach spojené s opozičným politikom a bývalým kandidátom na prezidenta, ktorý teraz žije v zahraničí, Valerijom Cepkalom.

Vládne atmosféra represií


Ľudskoprávne centrum Viasna označilo rozšírenie zoznamu podporovateľov extrémizmu za súčasť širšej atmosféry represií v čase podpory prezidenta Alexandra Lukašenka pre ruskú vojnu na Ukrajine.

„V Bielorusku pokračujú zatýkania, prehliadky, mučenie v záchytných strediskách, vyvíja sa tlak na politických väzňov a všetci, ktorí nesúhlasia (s vládou), sú označení za extrémistov," uviedlo vo vyhlásení.

Ako dodalo, v krajine pokračujú „represie voči občanom, ktorí aktívne vyjadrujú svoj občiansky postoj k vojne na Ukrajine, ktorú rozpútalo Rusko“.

Viac k témam: Bieloruská opozícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Bieloruské úrady zaradili na extrémistický zoznam ďalších vyše šesťsto ľudí, pribudli naň aktivisti, novinári či podnikatelia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.