Streda, 19. jún 2024
Slnečno  28 °C
Mimoriadne správy

Biden zvýši clá na tovar z Číny, pri elektromobiloch na viac ako 100 percent

 Webnoviny  14. máj 2024  125  
Biden zvýši clá na tovar z Číny, pri elektromobiloch na viac ako 100 percent

14.5.2024 (SITA.sk) - Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila plány na uvalenie nových ciel na čínske elektrické vozidlá, batérie, solárne panely, oceľ, hliník a zdravotnícke tovary. Clá prichádzajú uprostred ostrej kampane pred prezidentskými voľbami medzi šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom a jeho republikánskym predchodcom Donaldom Trumpom, v ktorej obaja kandidáti súperia o to, kto je voči Číne tvrdší.

Clá sa majú postupne zaviesť v priebehu nasledujúcich troch rokov. Colná sadzba na čínske elektromobily sa má tento rok zvýšiť na 102,5 percenta z úrovne 27,5 percenta a clá na solárne panely majú stúpnuť dvojnásobne na 50 percent. V prípade čínskych lítium-iónových batérií pre elektromobily USA colnú sadzbu v roku 2024 zvýšia zo 7,5 percenta na 25 percent.

Nové clá, prinajmenšom spočiatku, sú do značnej miery symbolické, keďže sa budú vzťahovať len na dovoz v hodnote približne 18 miliárd dolárov. Podľa analýzy spoločnosti Oxford Economics nové clá zvýšia infláciu len o 0,01 percenta.Viac k témam: americké clá, americké prezidentské voľby, Americký prezident, bývalý americký prezident, čínske elektromobily, čínsky export, Elektromobily, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Biden zvýši clá na tovar z Číny, pri elektromobiloch na viac ako 100 percent © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.