Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18 °C
Mimoriadne správy

Biden: Ukrajinské sily sa museli stiahnuť z Avdijivky pre nedostatok munície a nečinnosť Kongresu USA

 Webnoviny  18. február 2024  98  
Biden: Ukrajinské sily sa museli stiahnuť z Avdijivky pre nedostatok munície a nečinnosť Kongresu USA

18.2.2024 (SITA.sk) - Americký prezident Joe Biden sa domnieva, že ukrajinské sily boli nútené stiahnuť sa z Avdijivky v Doneckej oblasti pre nedostatok munície spôsobený zmenšujúcimi sa zásobami.

Zdôraznil, že sa tak stalo v dôsledku nečinnosti Kongresu USA, čo viedlo k prvým „pozoruhodným ziskom“ Ruska po niekoľkých mesiacoch.

Podpora Ukrajine trvá


Biden v sobotu zavolal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby „zdôraznil záväzok Spojených štátov pokračovať v podpore Ukrajiny pred dvojročným výročím brutálnej ruskej invázie“, uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Počas telefonátu Biden zdôraznil, že je potrebné, aby Kongres USA urýchlene schválil novú pomoc pre Ukrajinu. Biden opätovne potvrdil silnú podporu americkej vlády a amerického ľudu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny.

Ukrajinský líder Zelenskyj potvrdil, že počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie telefonoval s Bidenom. „Som rád, že sa môžem spoľahnúť na plnú podporu amerického prezidenta. Veríme, že aj Kongres prijme múdre rozhodnutie.“

Syrskyj stiahol vojakov


Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj v sobotu skoro ráno vyhlásil, že stiahol vojakov z mesta Avdijivka na východe Ukrajiny, kde ukrajinskí obrancovia bojovali s ruskou presilou štyri mesiace, aby sa vyhol obkľúčeniu a zachránil životy vojakov.

Ruské ministerstvo obrany medzičasom oznámilo, že jeho sily úplne ovládli ukrajinské mesto Avdijivka.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky Bieleho domu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Biden: Ukrajinské sily sa museli stiahnuť z Avdijivky pre nedostatok munície a nečinnosť Kongresu USA © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.