Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -1,2 °C
Mimoriadne správy

Biden sľúbil Zelenskému rozhodné kroky, ak Rusko podnikne inváziu na Ukrajinu

 Webnoviny   3. január 2022  40
Biden sľúbil Zelenskému rozhodné kroky, ak Rusko podnikne inváziu na Ukrajinu

3.1.2022 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Joe Biden v nedeľu telefonoval so svojím ukrajinským kolegom Volodymyrom Zelenským a sľúbil mu, že v prípade ruskej invázie Spojené štáty a ich spojenci budú rozhodne konať.

Podľa hovorkyne Bieleho domu Jen Psaki tiež Biden zdôraznil záväzok držať sa princípu „nič o vás bez vás“, a teda, že USA nebudú rokovať o politike ovplyvňujúcej Európu bez zapojenia spojencov.

Zelenskyj na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter po telefonáte uviedol, že s americkým prezidentom diskutovali o „udržiavaní mieru v Európe, zabránení ďalšej eskalácii, o reformách, deoligarchizácii“. „Vážime si neochvejnú podporu,“ dodal.

Obávajú sa možnej invázie


Biden a Zelenskyj spolu telefonovali v čase príprav Západu na sériu diplomatických stretnutí s Moskvou v snahe deeskalovať napätie, ktoré vzniklo v ukrajinsko-ruskom pohraničí pre zhromažďovanie ruských vojakov v oblasti. To vyvolalo obavy z možnej invázie.

Biden varoval, že ak sa tak stane, uvalia na Rusko drvivé ekonomické sankcie. Americký prezident sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii už niekoľkokrát zhovárali.

USA a Rusko čakajú rokovania


Moskva požaduje bezpečnostné záruky od Západu, ktoré by vylúčili rozširovanie Severoatlantickej aliancie (NATO) o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty a rozmiestňovanie zbraní aliancie v regióne. Washington a jeho spojenci vtedy odmietli poskytnúť takéto záväzky, ale uviedli, že sú ochotní rokovať.

Vysokí predstavitelia USA a Ruska by mali o situácii rokovať 9. a 10. januára v Ženeve. Po týchto rokovaniach by mali nasledovať stretnutia v Rade NATO-Rusko a v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Viac k témam: Invázia, Rusko-americké vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Biden sľúbil Zelenskému rozhodné kroky, ak Rusko podnikne inváziu na Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.