Pondelok, 1. jún 2020
Slnečno  11,8 °C
Mimoriadne správy

Bezpečnostná rada OSN odsúdila postoj USA k židovským osadám, ničí šance na dosiahnutie dohody

 Webnoviny  21. november 2019  76
Bezpečnostná rada OSN odsúdila postoj USA k židovským osadám, ničí šance na dosiahnutie dohody

21.11.2019 (Webnoviny.sk) - V tvrdej reakcii na oznámenie americkej administratívy zvyšných 14 členov Bezpečnostnej rady OSN jednoznačne odsúdilo nový postoj USA, na základe ktorého vláda už viac nebude považovať židovské osady na Západnom brehu Jordánu za porušenie medzinárodného práva. Členovia rady v stredu zároveň varovali, že zmena americkej politiky podkopáva možnosť dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Pravidelné zasadnutie rady nasledovalo len dva dni po tom, čo rozhodnutie oznámil americký minister zahraničia Mike Pompeo. Negatívna reakcia prišla od štátov reprezentujúcich všetky regióny sveta, ktoré tvrdia, že všetky izraelské osady sú podľa medzinárodného práva nelegálne.

Podporu americkému kroku vyjadril len Danny Danon, veľvyslanec Izraela, ktorý nie je členom rady, pričom ho označil za "nápravu historickej krivdy". Palestínčania a iné krajiny však varovali, že Spojené štáty svojím rozhodnutím zničia akékoľvek šance na dosiahnutie mierovej dohody.

Viac k témam: Izrael, Palestína
Zdroj: Webnoviny.sk - Bezpečnostná rada OSN odsúdila postoj USA k židovským osadám, ničí šance na dosiahnutie dohody © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.