Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
12.4.2023 (SITA.sk) - Krajiny západného Balkánu sú podľa amerického osobitného vyslanca pre boj s globálnymi dezinformáciami „celkom vážne otrávené“ ruskými ovplyvňovacími kampaňami.
Dezinformácie generované Ruskom
James P. Rubin počas návštevy Severného Macedónska povedal, že „hlavným zdrojom hrozby v tejto časti sveta sú dezinformácie generované Ruskom, ktoré sa často opakujú a pôsobia ako centrum prostredníctvom srbských mediálnych platforiem a potom sa opakujú a šíria tu na západnom Balkáne“.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Rubin, ktorého cesta na Balkán zahŕňa aj Čiernu Horu a Albánsko, tiež povedal, že ruský vodca Vladimir Putin si myslel, že môže zvrhnúť ukrajinskú vládu a rozdeliť Európu, ale vo všetkom zlyhal.
„To však neznamená, že Rusko nepokračuje v snahe o šírenie jedu dezinformácií a rozkolu... navrhnutom tak, aby rozdelil ľudí, rozdelil krajiny, rozdelil komunity, aby priniesol nezhody,“ upozornil diplomat.
Boj proti novej hrozbe
Šéf Centra globálnej angažovanosti amerického ministerstva zahraničných vecí tiež uviedol, že spolupracuje s mnohými európskymi vládami a Európskou úniou. Západ podľa neho len začína riešiť boj proti novej hrozbe.
Podľa vyhlásenia americkej ambasády v Severnom Macedónsku Rubin tiež diskutoval o Číne a „ďalších škodlivých aktéroch, ktorí šíria dezinformácie s cieľom podkopať demokraciu a národnú bezpečnosť na celom svete“.
Centrum pomáha spojeneckým vládam identifikovať dezinformačné kampane zamerané na ich krajiny, pričom poskytuje pomoc s analýzami a výskumom a technologickú podporu.
Viac k témam: Balkán, Dezinformácie, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk - Balkán je otrávený ruskými dezinformáciami, tvrdí americký vyslanec © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Zelené slogany už nestačia: pravidlá pre udržateľnosť sa sprísňujú