Nedeľa, 14. jún 2026
Mimoriadne správy
- Moskva priznáva problém s presnosťou rakiet. Väčšiu silu chce dosiahnuť kazetovou muníciou
- Havária vojenského transportného lietadla si vyžiadala päť obetí, informáciu potvrdilo indické letectvo
- Federálny sudca odmietol zastaviť odstránenie Trumpovho mena z Kennedyho centra
- Alího Chameneího pochovajú v Mašhade, bývalého iránskeho vodcu nahradí na poste vlastný syn
- Dohoda medzi Spojenými štátmi a Iránom môže byť uzavretá do 24 hodín, tvrdí Pakistan
Attal zostáva francúzskym premiérom. Macron odmietol jeho demisiu
Webnoviny 8. júl 2024 516
8.7.2024 (SITA.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol v pondelok rezignáciu premiéra Gabriela Attala, ktorého vyzval, aby dočasne zostal na čele vlády. Udialo sa tak po predčasných parlamentných voľbách, ktoré vo Francúzsku viedli k politickému patu.
Nečakané víťazstvo ľavicových strán
Vo voľbách nečakane zvíťazili ľavicové strany. Ľavicová koalícia Nový ľudový front získala najviac kresiel v dolnej komore parlamentu, a to viac ako 180. Centristická aliancia Spolu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je na druhom mieste s viac ako 160 kreslami. Krajne pravicové Národné združenie, ktoré viedlo v prvom kole hlasovania, skončilo tretie so 143 mandátmi.
Premiér Attal ponúkol svoju rezignáciu v pondelok ráno, no Macron ho okamžite vyzval, aby zostal vo funkcii „z dôvodu zabezpečenia stability krajiny“. Attal v nedeľu vyjadril nesúhlas s Macronovým rozhodnutím vyhlásiť predčasné voľby, ktorých výsledkom je patová situácia.
Hrozba politickej paralýzy
Ostatným stranám sa síce podarilo zabrániť radikálnej pravici v získaní väčšiny v parlamente, teraz ju však nemá nikto. To môže do krajiny, ktorá nemá v modernej histórii tradíciu koaličných vlád, priniesť politickú paralýzu.
Politické turbulencie by mohli otriasť trhmi a francúzskou ekonomikou, druhou najväčšou v Európskej únii, a mať ďalekosiahle dôsledky pre vojnu na Ukrajine, globálnu diplomaciu a hospodársku stabilitu Európy.
Viac k témam: Francúzsky premiér, Francúzsky prezident, politický pat, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Attal zostáva francúzskym premiérom. Macron odmietol jeho demisiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ministerstvo vnútra spúšťa tender na revitalizáciu a dostavbu športového centra polície
Ženy prejavujú menší záujem o kryptomeny ako muži, Slovensko je výrazne konzervatívnejšie než Maďarsko
Kino Lumière bude počas leta premietať ocenené filmy za zvýhodnenú cenu