Piatok, 24. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Nemecký kancelár Merz potvrdil plánovanú návštevu Slovenska, informoval premiér Fico – VIDEO
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
Ani Ukrajina, ani Bielorusko, trápny moment pre USA, reagujú médiá na útok v Kapitole
Webnoviny 7. január 2021 543
7.1.2021 (Webnoviny.sk) - Médiá i sociálne siete odsúdili stredajšie násilné protesty podporovateľov dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa vo washingtonskom Kapitole vo chvíľach, keď sa Kongres chystal potvrdiť víťazstvo novozvoleného prezidenta Joea Bidena.
"Ťažko dokážem uveriť tomu, že sa to deje," okomentoval scény ako z akčného filmu Wolf Blitzer z televíznej stanice CNN. "Toto je bezprecedentné, nebezpečné a také trápne pre Spojené štáty americké," dodal.
Politici skrývajúci sa pod stolom
Sociálne siete Twitter a Facebook dočasne znemožnili Trumpovi publikovať príspevky prostredníctvom týchto platforiem. Odôvodnili to tým, že 74-ročný Newyorčan porušil používateľské pravidlá.
Viaceré médiá ponúkli obrázky politikov skrývajúcich sa pod stolom a ľudí rozbíjajúcich okná budovy. "Bezpečnosť v Kapitole úplne zlyhala," poznamenal reportér Fox News Channel Chad Pergram. Nadviazal naňho George Stephanopoulos z ABC News: "To nie je Ukrajina, to nie je Bielorusko."
Potýčky vypukli krátko po tom, ako sa svojim podporovateľom prihovoril sám Trump, ktorý tisíckam zhromaždených ľudí znovu zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode. U novinárov to vyvolalo otázky, prečo sa tým nezaoberajú orgány činné v trestnom konaní a naďalej sa zdajú byť nepripravené.
Demonštranti? Protestujúci? Výtržníci? Dav?
Trump neskôr prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyzval výtržníkov, aby boli pokojní, nepožiadal ich však, aby sa rozišli. Učinil tak až omnoho neskôr. "Mám skôr šok z toho, aké ľahké to bolo," povedal na margo vniknutia do Kapitolu Chuck Todd z NBC.
V redakciách po celej krajine sa horlivo diskutovalo o tom, akou terminológiou majú označiť účastníkov protestného zhromaždenia bojujúceho za Trumpa. Demonštranti? Protestujúci? Výtržníci? Dav? Jake Tapper z televízie CNN to napokon zhrnul za všetkých, keď vyhlásil: "Takým hovoríme teroristi."
Pohoršená Abby Phillipová taktiež zo CNN uviedla, že Američania si musia položiť otázku, či je Trump vôbec schopný viesť krajinu v nasledujúcich dvoch týždňoch, keďže Bidenova slávnostná inaugurácia sa uskutoční "až" 20. januára. "Podnecuje násilie voči samotnej vláde, podporuje bezprávie a vandalizmus," uviedla.
Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Ani Ukrajina, ani Bielorusko, trápny moment pre USA, reagujú médiá na útok v Kapitole © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Čaputová: Dianie v USA je dôkazom toho, aká nebezpečná je rétorika nenávistiNasledujúci článok
Kapitol je symbol demokracie, píše na Twitteri premiér Matovič
Boli príliš slobodné. A preto ich potrestali. Mrazivý historický román Hon na sestry
Kandidátom KDH na primátora Hlohovca je Ľubomír Petrek, z námestia nemá byť podľa neho parkovisko – VIDEO
Situácia ohľadom konkurencieschopnosti hospodárstva, vysokých cien energií a energetickej bezpečnosti zostáva podľa Eštoka kritická