Sobota, 23. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
24.12.2021 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Joe Biden vo štvrtok podpísal zákon, ktorý zakazuje dovozy z čínskej provincie Sin-ťiang, pokiaľ spoločnosti nepreukážu, že pri výrobe tovarov nebola použitá nútená práca.
Legislatívu, ktorá musela prekonať počiatočné váhanie Bieleho domu a odmietavý postoj viacerých veľkých korporácií, schválili obe komory Kongresu, kde ju veľkými väčšinami podporili Bidenovi demokrati aj republikánska opozícia.
Pritvrdzujúca politika voči Pekingu
„Podpísal som nadstranícky zákon o prevencii nútenej práci Ujgurov," uviedol Biden na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. „Spojené štáty budú naďalej využívať všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii, aby sme zabezpečili, že dodávateľské reťazce nebudú využívať nútenú prácu, vrátane tej zo Sin-ťiangu a ďalších častí Číny," dodal prezident.
Nový zákon je zatiaľ posledným zo série krokov Bidenovej administratívy pritvrdzujúcich politiku voči Pekingu pre obvinenia z rozsiahleho porušovania ľudských práv etnických a náboženských menšín v západnej časti krajiny, najmä väčšinovo moslimských Ujgurov v regióne Sun-ťiang.
Sin-ťiang je banícky región
USA tvrdia, že čínske úrady sa v oblasti dopúšťajú rozsiahleho porušovania práv tamojších obyvateľov vrátane masového zadržiavania, nútených potratov a nútených prác, čo Peking popiera.
USA uvádzajú viacero produktov, ktoré sú výsledkom nútenej práce v Číne, ako napríklad surová bavlna, rukavice, paradajkové produkty, rybársky výstroj či množstvo komponentov používaných pri solárnej energii. Sin-ťiang je banícky región bohatý na zdroje, dôležitý pre poľnohospodársku výrobu a domov pre rozvíjajúci sa priemyselný sektor.
Zadržaných obyvateľov podľa USA taktiež premiestňujú mimo Sin-ťiangu, aby pracovali v odevných a textilných závodoch, automobilkách či fabrikách na výrobu elektroniky.
Viac k témam: Americký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký prezident Biden podpísal zákon proti nútenej práci v Číne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Nemecko chce EÚ premeniť na štvrtú nemeckú ríšu, tvrdí Jaroslaw KaczynskiNasledujúci článok
Rusko očakáva, že USA odpovedia na žiadosť o bezpečnostné záruky