Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Americký minister Blinken varoval, že by Čína mohla dať Rusku zbrane pre vojnu na Ukrajine

 Webnoviny  19. február 2023  104  
Americký minister Blinken varoval, že by Čína mohla dať Rusku zbrane pre vojnu na Ukrajine

19.2.2023 (SITA.sk) - Americký minister zahraničia Antony Blinken varoval, že Čína zvažuje dodanie zbraní a munície Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine. Televízii CBS povedal, že čínske spoločnosti už Rusku poskytujú „nesmrtiacu podporu“ a nové informácie naznačujú, že Peking by mohol poskytnúť „smrtiacu podporu“.

Podrobnosti o tom, aké informácie o čínskych plánoch Spojené štáty dostali, neposkytol. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vážne narušenie vzťahov


Ak by Čína poskytla Rusku zbrane, znamenalo by to „vážny problém pre nás a v našom vzťahu“, konštatoval Blinken po tom, ako sa na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v sobotu stretol s najvyššie postaveným čínskym diplomatom Wangom I.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Minister povedal, že počas stretnutia vyjadril „hlboké obavy“ z „možnosti, že Čína poskytne Rusku smrtiacu materiálnu podporu“.

Čína dodanie zbraní popiera


Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sú oslabené a zhoršili sa po tom, ako USA zostrelili údajný čínsky špionážny balón. Ak by Čína dodávala zbrane pre ruské sily na Ukrajine, americko-čínske vzťahy by sa zhoršili ešte viac.

Čínsky prezident Si Ťin-pching je spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina a ešte neodsúdil ruskú inváziu a Ukrajinu, hoci vyzval na mier a usiluje sa zostať neutrálny. Správy o tom, že by Moskva od nej pýtala vojenské vybavenie, Čína popiera.

Viac k témam: Čínsky prezident, Mníchovská bezpečnostná konferencia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Americký minister Blinken varoval, že by Čína mohla dať Rusku zbrane pre vojnu na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.