Streda, 23. jún 2021
Zamračené  22,7 °C
Mimoriadne správy

Americkí vojaci stáli Nemecko počas desiatich rokov takmer miliardu eur, hovoria čísla

 Webnoviny   6. júl 2020  173
Americkí vojaci stáli Nemecko počas desiatich rokov takmer miliardu eur, hovoria čísla

6.7.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecká vláda zaplatila za uplynulé desaťročie za náklady spojené s umiestnením amerických vojakov v Nemecku takmer miliardu eur. Vyplýva to z čísel, ktoré poskytlo nemecké ministerstvo financií, po otázke opozičnej poslankyne zo strany Ľavica Brigitte Freihold. Informujú o tom tlačové agentúry AP a dpa.

Centrum operácií na Blízkom východe


Podľa ministerstva financií zaplatila nemecká vláda v rokoch 2010 - 2019 982,4 milióna eur. Z toho 648,5 milióna eur putovalo na stavebné práce.

Nemecko je centrom pre americké operácie na Blízkom východe a v Afrike. Minulý mesiac americký prezident Donald Trump oznámil, že nariadil zníženie počtu vojakov v Nemecku z 34 500 na 25-tisíc. Nemecko o tomto kroku neupozornili.

Trumpov krok prišiel po tom, čo vyjadril rozhorčenie nad tým, že Nemecko neplní ciele týkajúce sa výdavkov na obranu v rámci NATO.

Nemecko sa k cieľu nepribližuje


Podľa neho Berlín nedáva dosť na svoju obranu a nepribližuje sa k cieľu míňať na to do roku 2024 minimálne dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP).

Podľa dát NATO Nemecko míňa na svoju obranu okolo 1,38% HDP. Berlín plánuje do roku 2024 dosiahnuť 1,5% HDP a trvá na tom, že na tejto úrovni naplní ciele NATO o plánovaní obrany.

Spojené štáty vynakladajú na obranu 3,4% HDP a míňajú tak za týmto účelom viac ako všetkých 29 ďalších spojencov dokopy.

Viac k témam: americkí vojaci, armáda, vládne výdavky
Zdroj: Webnoviny.sk - Americkí vojaci stáli Nemecko počas desiatich rokov takmer miliardu eur, hovoria čísla © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.