Nedeľa, 29. január 2023
Malá oblačnosť  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Americkí odborníci pravdepodobne prišli na to, kto môže za smrť palestínsko-americkej reportérky

 Webnoviny   4. júl 2022  70
Americkí odborníci pravdepodobne prišli na to, kto môže za smrť palestínsko-americkej reportérky

4.7.2022 (Webnoviny.sk) - Náboj, ktorý zabil reportérku televízie Al-Džazíra Širín abú Aklah, bol podľa amerických odborníkov príliš poškodený na to, aby definitívne určili, či patril izraelským silám alebo Palestínčanom.

Pravdepodobne vystrelili Izraelčania


Zistenia vyšetrovaní oboch strán však viedli Američanov k záveru, že guľku pravdepodobne vystrelili Izraelčania, ale nie úmyselne. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Známa palestínsko-americká reportérka abú Aklah zahynula 11. mája, keď pokrývala izraelskú raziu v meste Džanín na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Jej smrť vyvolala rozsiahly šok a hnev.

Vinníka nemožno určiť presne


Palestínčania vinia zo smrti novinárky Izrael, ten však tvrdí, že vinníka zatiaľ nemožno určiť.

Projektil v sobotu odovzdali Palestínčania americkému veľvyslanectvu v Jeruzaleme na preskúmanie po tom, ako predtým trvali na vylúčení účasti Izraela.

Izrael už skôr uviedol, že identifikoval vojakovu zbraň, ktorá mohla vystreliť smrteľnú guľku. V pondelok však izraelské ozbrojené sily uviedli, že stav náboja im to znemožnil zistiť.

Izrael obviňuje palestínskych militantov


Izrael tiež vyhlásil, že nemožno vylúčiť, že palestínski militanti mohli zastreliť abú Aklah, hoci Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ako aj očití svedkovia a novinárske vyšetrovania dospeli k záveru, že zodpovednosť za jej smrť nesú izraelskí vojaci.

Viac k témam: Izrael, Palestína, Smrť, Smrť novinára, Streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Americkí odborníci pravdepodobne prišli na to, kto môže za smrť palestínsko-americkej reportérky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.