Štvrtok, 4. jún 2020
Zamračené  10,9 °C
Mimoriadne správy

Americká vláda už nebude považovať židovské osady na Západnom brehu za nelegálne, oznámil Pompeo

 Webnoviny  19. november 2019  68
Americká vláda už nebude považovať židovské osady na Západnom brehu za nelegálne, oznámil Pompeo

19.11.2019 (Webnoviny.sk) - Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa už viac nebude považovať židovské osady na Západnom brehu Jordánu za porušenie medzinárodného práva. Mení tak smerovanie americkej politiky za uplynulé štyri desaťročia a ešte viac podkopáva snahy Palestínčanov o založenie vlastného štátu. Izraelskí lídri toto rozhodnutie privítali, Palestínčania a iné krajiny však varujú, že Spojené štáty tým zničia akékoľvek šance na dosiahnutie obsiahlejšej mierovej dohody.

Minister zahraničia Mike Pompeo rozhodnutie oznámil v pondelok vo Washingtone. Trumpova administratíva je podľa jeho slov presvedčená, že akékoľvek právne otázky týkajúce sa osád by mali vyriešiť izraelské súdy a deklarovanie, že sú v rozpore s medzinárodným právom, iba odvádza pozornosť od širšieho úsilia o vyrokovanie mierovej dohody.

Zmena odráža príklon americkej administratívy k radikálnym izraelským postojom na úkor palestínskych snáh o vlastný štát. Trump už predtým uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, a to aj napriek tomu, že Palestínčania chcú mať z jeho východnej časti hlavné mesto svojho budúceho štátu.

Americká administratíva stratila kredibilitu zohrávať akúkoľvek budúcu rolu v mierovom procese," uviedol v tejto súvislosti hovorca palestínskeho prezidenta Nabíl abú Rudajná.

Viac k témam: Palestína
Zdroj: Webnoviny.sk - Americká vláda už nebude považovať židovské osady na Západnom brehu za nelegálne, oznámil Pompeo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.