Sobota, 28. marec 2020
Slnečno  14,4 °C
Mimoriadne správy

Američania začali s odsunom svojich vojakov z Afganistanu

 Webnoviny  10. marec 2020  38
Američania začali s odsunom svojich vojakov z Afganistanu

10.3.2020 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty začali s odsunom svojich vojakov z Afganistanu. Je to súčasť dohody s militantným hnutím Taliban, ktorej cieľom je prinavrátiť krajine mier. USA súhlasili, že znížia počet svojich vojakov z približne 12-tisíc na 8 600 do 135 dní od podpísania dohody.

Stiahnutie jednotiek bolo jednou z podmienok uzavretia historickej mierovej dohody, ktorú USA a Taliban podpísali 29. februára. Afganská vláda nie je jej súčasťou, s Talibanom by však mala viesť mierové rokovania.

Afganský prezident Ašraf Ghaní spočiatku povedal, že neprepustí väzňov z hnutia, čo má byť podmienkou vedenia rozhovorov s militantnou skupinou. Podľa najnovších správ sa však prezident nakoniec rozhodol vydať dekrét, v ktorom tento týždeň schváli prepustenie najmenej tisícky členov Talibanu.

Ghaní v pondelok zložil prezidentský sľub a odštartoval tak svoje druhé funkčné obdobie. Súčasne s ním tak však spravil aj jeho politický rival Abdulláh Abdulláh, čo by mohlo skomplikovať ďalší vývoj udalostí.

Viac k témam: americkí vojaci, vojaci v Afganistane
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania začali s odsunom svojich vojakov z Afganistanu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.