Streda, 30. november 2022
Zamračené  1,9 °C
Mimoriadne správy

Američania pošlú Česku 106 miliónov dolárov, veľmi si cenia ich pomoc Ukrajine

 Webnoviny  29. september 2022  37
Američania pošlú Česku 106 miliónov dolárov, veľmi si cenia ich pomoc Ukrajine

29.9.2022 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty americké poskytnú Českej republike vojenskú pomoc v objeme 106 miliónov dolárov. Ako informuje americké veľvyslanectvo v Česku, 100 miliónov dolárov dostanú v rámci zahraničnej vojenskej spolupráce Foreign Military Financing (FMF), ktorá je súčasťou druhého balíka pomoci pre Ukrajinu schváleného Kongresom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ostatných šesť miliónov pošle Washington v rámci FMF z fondu boja proti ruskému vplyvu a sú určené na vytvorenie centra kybernetických reakcií. Peniaze majú pomôcť vytvoriť kapacity Česka za účelom odstrašenia a obrany proti rastúcej ruskej hrozbe a tiež doplniť vojenské kapacity, ktoré poskytlo alebo poskytne Ukrajine.

„Česká republika sa ukázala ako jedna z vedúcich krajín v pomoci Ukrajine proti nelegálnej ruskej invázii. Veľmi si ceníme Českú republiku za poskytnutie všetkej techniky a vybavenia z vlastných skladov na obranu Ukrajiny,“ vyjadrila sa americká chargé d'affaires Christina Agor.

České ministerstvo obrany na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter na pomoc reagovalo s vyjadrením, že „finančná podpora zo strany USA určená pre ďalšiu modernizáciu Armády Českej republiky a čiastočnú kompenzáciu našich dodávok materiálu na Ukrajinu je pre nás najmä uznaním, že táto cesta je správna“.

(1 EUR = 0,9565 USD)

Viac k témam: vojenská pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania pošlú Česku 106 miliónov dolárov, veľmi si cenia ich pomoc Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.