Piatok, 31. marec 2023
Oblačno  6,2 °C
Mimoriadne správy

Američania a ich partneri diskutujú o pláne reakcie v prípade, že Rusko použije taktické jadrové zbrane

 Webnoviny  19. september 2022  61
Američania a ich partneri diskutujú o pláne reakcie v prípade, že Rusko použije taktické jadrové zbrane

19.9.2022 (Webnoviny.sk) - Americká veľvyslankyňa na Ukrajine Bridget Brinková zopakovala postoj Washingtonu, že kontúry svojho víťazstva a čas a formát rokovaní s Ruskom určí Ukrajina sama. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na jej rozhovor poskytnutý Európskej pravde zverejnený na platforme YouTube.

Návšteva Blinkena v Kyjeve


Brinkovej sa v interview pýtali na dôvody ostatnej návštevy šéfa americkej diplomacie Anthonyho Blinkena v Kyjeve, keďže predstavitelia na tejto úrovni nezvyknú cestovať bez konkrétneho a dôležitého cieľa.

Viac o téme: Vojna na UkrajineZobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Verejne aj na uzavretých stretnutiach povedal, že hlavným účelom návštevy je vyjadriť, že prezident Joe Biden neochvejne podporuje Ukrajinu," odpovedala veľvyslankyňa.

Demokratická a prosperujúca Ukrajina


Na otázku, ako by sa mala vojna skončiť a či by na konci mali byť rokovania, Brinková odpovedala, že o tom rozhodne Ukrajina.

„Nie raz sme povedali a potvrdil to tu aj minister zahraničných vecí. Demokraticky zvolený líder Ukrajiny musí rozhodnúť, kedy sa začnú rokovania, ako budú pokračovať a čo predstavuje víťazstvo... Cieľom našej politiky je suverénna, demokratická a prosperujúca Ukrajina, schopná brániť sa a odradiť ruskú agresiu. Za týmto účelom podporujeme schopnosť Ukrajiny rozhodovať o svojej budúcnosti," dodala niekdajšia veľvyslankyňa na Slovensku.

Tá tiež naznačila, že americká administratíva a partneri diskutujú o pláne reakcie v prípade, že Rusko podnikne radikálne kroky, ako je použitie taktických jadrových zbraní.

Viac k témam: Americký prezident, Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania a ich partneri diskutujú o pláne reakcie v prípade, že Rusko použije taktické jadrové zbrane © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.