Nedeľa, 29. november 2020
Polojasno  -2,5 °C
Mimoriadne správy

Amazon, Google a Wish odstránili zo svojej ponuky neonacistické a rasistické produkty

 Webnoviny  25. júl 2020  116
Amazon, Google a Wish odstránili zo svojej ponuky neonacistické a rasistické produkty

25.7.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosti Amazon, Google a Wish odstránili po vyšetrovaní BBC Click zo svojich ponúk neonacistické a rasistické produkty, informuje spravodajský portál BBC.

V predaji mali zástavy, knihy i ďalší tovar, pričom algoritmy na Amazone a Wish pri vyhľadaní jednej položky odporúčali aj ďalšie. Všetky tri spoločnosti sa pritom pre BBC vyjadrili, že rasistické produkty sú na ich platformách zakázané.

Oren Segal z Ligy proti hanobeniu (ADL) sa v tejto súvislosti vyjadril, že všetky tri spoločnosti musia "mať neustále navrch v súvislosti s tým, čo odporúčajú ich algoritmy" a tie treba "naučiť zodpovednosti".

Ponuka produktov


Jedným z produktov na Amazone bola rasistická zástava s keltským krížom, ktorý je podľa ADL jedným z najčastejších symbolov rasistov. Jeden nakupujúci pri nej v júni nechal odkaz: "Toto je neonacistická zástava. Amazon by z toho nemal profitovať."

Iný zas poznamenal, že sa hodí na pochody a poďakoval firme, že "to umožnila". Algoritmy Amazonu navyše odporúčali aj ďalšiu kontroverznú zástavu, ktorú si ľudia "často kupovali" spolu s tou prvou. Oba symboly mal pritom na sebe napríklad aj strelec z novozélandského Christchurchu, ktorý v roku 2019 zabil 51 ľudí.

Medzi ďalšími produktami sa objavil aj obrázok horiacej dúhovej vlajky, akú používa LGBT komunita. Amazon už medzičasom všetky spomínané položky odstránil.

Ku-klux-klan či Boogaloo


Online predajca Wish po upozornení od BBC odstránil produkty s tematikou Ku-klux-klanu. Ten zas ako súvisiace produkty odporúčal kuklu a keltský kríž.

Amazon, Google aj Wish ponúkali aj produkty súvisiace s krajne pravicovým hnutím Boogaloo. Všetky tri tento obsah po upozornení stiahli.

Google odstránil rasistický obsah aj z ponuky Google Books a Google Play.

Viac k témam: produkty, rasizmus, tovar, vlajka
Zdroj: Webnoviny.sk - Amazon, Google a Wish odstránili zo svojej ponuky neonacistické a rasistické produkty © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.