Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Aktualizované: Turecká opozícia žiada anulovanie výsledkov referenda

 Webnoviny  17. apríl 2017  354  
Aktualizované: Turecká opozícia žiada anulovanie výsledkov referenda


  • aktualizované 17. apríla 16:00


ANKARA 17. apríla (WebNoviny.sk) - Opozičná Republikánska ľudová strana (CHP) žiada vzhľadom na množiace sa sťažnosti na priebeh referenda o ústavných zmenách anulovanie jeho výsledkov.

"Existuje len jedno rozhodnutie v súlade so zákonom, ktoré môže zmierniť napätie - Najvyššia volebná rada (YSK) musí anulovať toto hlasovanie," povedal na tlačovej konferencii podpredseda CHP Bülent Tezcan, ktorého citovala agentúra Dogan. Podľa neho je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť diskusii o legitímnosti referenda.

Opozícia využije "všetky zákonné cesty"


Tezcan avizoval, že CHP využije "všetky zákonné cesty", ktorými je možné napadnúť výsledky hlasovania, vrátane podania žaloby na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.

Tezcan kritizoval aj skutočnosť, že volebná rada v rozpore s jej vlastnými pravidlami umožnila použiť hlasovacie lístky a obálky, na ktorých nebola jej pečiatka. Predseda YSK Sadi Güven túto výhradu odmietol s tým, že aj bez úradnej pečiatky boli hlasovacie lístky a obálky platné.

Odporúčame:
Turecká opozícia chce dať prepočítať tretinu hlasov z referenda, hovorí o podvodoch

Predbežné výsledky referenda nemieni uznať ani prokurdská opozičná Ľudovodemokratická strana (HDP). Považuje ich za "nelegitímne", pretože ich ovplyvnila samotná volebná komisia. Predvolebná kampaň prebiehala podľa HDP za "nerovnakých podmienok". CHP už v nedeľu oznámila, že bude požadovať prepočítanie 37 percent hlasov odovzdaných v referende. HDP chce dať prepočítať pre podozrenie z manipulácií až dve tretiny hlasov.

Nebolo v súlade s medzinárodnými štandardmi


Pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo svojej predbežnej správe konštatovala, že referendum o ústavných zmenách v Turecku neprebehlo v súlade s medzinárodnými štandardmi. "Ústavné referendum zo 16. apríla prebehlo za nerovnakých podmienok," píše sa podľa agentúry DPA v správe volebných pozorovateľov OBSE, ktorú dnes zverejnili v Ankare.

Organizácia združujúca 57 štátov nielen z Európy ďalej konštatuje, že "obe strany kampane nemali rovnaké príležitosti" a "voliči nemali nezávislé informácie o kľúčových aspektoch reformy". Z dôvodu platného výnimočného stavu boli navyše obmedzené základné slobody, ktoré sú nevyhnutné pre demokratický proces.

Odporúčame:
“Bok po boku proti fašizmu”, kričali odporcovia prezidentského systému v Turecku

Pozorovatelia OBSE vytýkajú Ankare aj zastrašovanie odporcov zmien, zmenu pravidiel hlasovania krátko pred termínom a fakt, že referendová otázka nebola uvedená na hlasovacom lístku. OBSE a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE) vyslali do Turecka 63 pozorovateľov z 26 krajín, ktorí však nemohli na hlasovanie dozerať útržkovito.

Za pozorovateľov PZ RE sa k hlasovaniu vyjadril Cezar-Florin Preda, podľa ktorého je "všeobecne možné povedať, že referendum nedosahovalo štandardy Rady Európy" a právny rámec nezaručil "skutočne demokratický proces". Podľa predbežných výsledkov hlasovalo za ústavné zmeny 51,2 percenta oprávnených voličov, proti ich bolo 48,8 percenta.



Viac k témam: referendum, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Turecká opozícia žiada anulovanie výsledkov referenda © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.