Štvrtok, 6. február 2025
Zamračené -2,5 °C
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (3. február 2025): Prvé zábery z filmu o Nepelovi, Fico na samite v Bruseli aj anketa Dobrovoľní hasiči roka
- Rusko čelí vysokým stratám na východe Ukrajiny, pri meste Pokrovsk stratilo v januári 15-tisíc vojakov
- Fico odcestuje do Bruselu na neformálny samit, kľúčovým bodom rokovaní bude posilnenie obrany EÚ a spolupráca s NATO
- Turecko je ochotné prijať niektorých Palestínčanov prepustených z izraelského väzenia
- Fiala odmieta obnoviť rokovania s Ficom. Nie je to v záujme Českej republiky, tvrdí
Aktualizované: Prezident Duda podpísal zákon, podľa opozície podľahol tlaku
- aktualizované: 6. februára, 21:20
VARŠAVA 6. februára (WebNoviny.sk) - Poľský prezident Andrzej Duda v utorok večer podpísal kontroverzný zákon, podľa ktorého má byť trestné hovoriť o vine Poliakov za holokaust, či používať termín "poľské koncentračné tábory".
Oznámil to tlačový odbor poľského prezidenta. Duda však už predtým vyhlásil, že zároveň sa obráti na Ústavný súd, aby zákon ešte raz preskúmal. To pozorovatelia označujú za nezvyčajné a niektoré poľské médiá hovoria o prezidentovej hre na dve strany.
Prezident podľahol tlaku
Opozičná Občianska platforma (OP) Dudu obvinila z toho, že jeho taktika, v rámci ktorej zákon najprv podpísal a následne sa s ním chce obrátiť na Ústavný súd, je len hrou, keďže Ústavný súd, ovládaný vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), zákon aj tak odobrí.
Odporúčame:
Poľsko sa podľa Dudu na holokauste nepodieľalo, situáciu s Izraelom budú riešiť aj historici
Podľa Slawomira Neumanna, predsedu parlamentného klubu OP, prezident "podľahol tlaku zo strany nacionalistov a antisemitov" a "zhoršil diplomatickú krízu" medzi Poľskom a Izraelom.
Poľsko už v pondelok prekvapivo zrušilo plánovanú návštevu izraelského ministra školstva Naftaliho Bennetta, ktorý mal tento týždeň do Varšavy pricestovať práve v súvislosti s kauzou okolo zákona o holokauste. Poľskú vládu nahnevalo jeho tvrdenie, že počas druhej svetovej vojny sa aj niektorí Poliaci dobrovoľne podieľali na vyvražďovaní Židov.
Hrozba trojročného väzenia
Podľa Bennetta sa nijako nedá spochybňovať fakt, že hoci tisícky Poliakov počas druhej svetovej vojny Židom pomáhali, mnohí iní Poliaci sa zas podieľali na ich prenasledovaní. "Mnohí Poliaci po celej krajine prenasledovali, udávali alebo aktívne sa podieľali na vyvraždení vyše 200-tisíc Židov počas holokaustu a aj po ňom," vyhlásil Bennett.
Podľa zákona, ktorý už čakal len na podpis prezidenta, keďže obe komory poľského parlamentu ho schválili už dávnejšie, by malo za použitie termínu "poľský koncentračný tábor" či za obviňovanie Poliakov v súvislosti s holokaustom hroziť až trojročné väzenie.
Odporúčame:
Poľskí neonacisti oslavovali Hitlerove narodeniny, v krajine vyvolali šok a pobúrenie
PiS argumentuje, že keď niekto hovorí o poľských koncentračných táboroch, znamená to, že z ich existencie obviňuje Poliakov, pričom tými, kto koncentračné tábory aj na poľskom území zriaďovali, boli Nemci. Podľa historikov však slovné spojenie "poľský koncentračný tábor" hovorí iba o tom, že daný koncentračný tábor sa nachádzal na území Poľska.
Počas druhej svetovej vojny nemeckí nacisti a ich prisluhovači v obsadených krajinách systematicky vyvraždili šesť miliónov Židov, tretinu vtedajšej židovskej populácie.
Viac k témam: Andrzej Duda, holokaust, Poľsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Prezident Duda podpísal zákon, podľa opozície podľahol tlaku © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Salah Abdeslam odmietol prísť na ďalšie súdne pojednávanie, na otázky neodpovedá