Piatok, 22. október 2021
Slnečno  10,7 °C
Mimoriadne správy

Ak ste v Grécku dostali SMS správu o potrebe evakuácie pre požiare, mali by ste tak urobiť čo najrýchlejšie

 Webnoviny   8. august 2021  116
Ak ste v Grécku dostali SMS správu o potrebe evakuácie pre požiare, mali by ste tak urobiť čo najrýchlejšie

8.8.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV SR) vyzýva slovenských občanov nachádzajúcich sa v Grécku, aby rešpektovali pokyny záchranných zložiek a miestnych orgánov. MZV SR to uviedlo na svojom webe v súvislosti s ničivými požiarmi, ktoré zasiahli krajinu.

Silná zvuková výstraha


V prípade, ak sa slovenskí dovolenkári vyskytujú v ohrozenej lokalite a dostali výstražnú SMS správu o potrebe evakuácie, mali by tak urobiť čo najrýchlejšie.

Varovné SMS správy sprevádzané silnou zvukovou výstrahou sú zasielané na všetky aktivované domáce i zahraničné mobilné telefóny v konkrétnej lokalite v gréckom aj anglickom jazyku.

Desiatky lesných požiarov


Grécko čelí podľa MZV SR mimoriadne náročnej situácii, keď po desiatich dňoch extrémnych horúčav bojuje naraz s desiatkami lesných požiarov prakticky na celom území krajiny. Obrovské požiare sú aktuálne hlásené z ostrova Evia, z regiónu Mani na Peloponéze a zo svahu vrchu Parnitha severne od Atén.

Pre pretrvávajúce horúčavy, sucho a vietor hrozí vznik nových požiarov. Slováci by preto podľa rezortu diplomacie mali byť ostražití, vyhýbať sa zalesneným častiam krajiny a akýmkoľvek činnostiam, ktoré môžu spôsobiť požiar.

MZV SR pripomína, že z dôvodu pandémie COVID-19 pre všetky krajiny sveta platí všeobecné cestovné odporúčanie - necestovať do zahraničia. V prípade núdze môžu Slováci v Grécku kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Aténach na pohotovostnej linke +30 6932 40 80 28. Pred cestou do Grécka tiež odporúča tiež registráciu a inštaláciu aplikácie Svetobežka.

Viac k témam: požiare v Grécku
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak ste v Grécku dostali SMS správu o potrebe evakuácie pre požiare, mali by ste tak urobiť čo najrýchlejšie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.