Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  9,5 °C
Mimoriadne správy

Agim Ceku bude vypočúvaný ako posledný z radu kosovských politikov a bývalých bojovníkov za nezávislosť 

 Webnoviny   3. september 2020  125
Agim Ceku bude vypočúvaný ako posledný z radu kosovských politikov a bývalých bojovníkov za nezávislosť 

3.9.2020 (Webnoviny.sk) - Veliteľ kosovskej povstaleckej armády počas vojny Juhoslávii v rokoch 1998-1999 vo štvrtok uviedol, že ho predvolali prokurátori Osobitného súdu pre Kosovo (KSC) v holandskom Haagu.Agim Ceku (59), bývalý premiér (2006-2008), pre médiá povedal, že ho 28. septembra vypočujú ako "podozrivého". Súd funguje podľa kosovských zákonov a zaoberá sa vojnovými zločinmi a zločinmi proti ľudskosti, ktorých sa dopúšťali členovia Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).

Ceku je posledný z radu popredných kosovských politikov a bývalých bojovníkov za nezávislosť predvolaných súdom, ktorý dosiaľ vypočul stovky Albáncov.

KSC koncom júna obžaloval kosovského prezidenta Hashima Thaciho a deväť ďalších bývalých separatistických bojovníkov z celej škály zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov vrátane vrážd, ktorých sa údajne dopustili počas a po vojne za nezávislosť v rokoch 1998-1999. Medzi obžalovanými je aj Kadri Veseli, bývalý predseda parlamentu a líder opozičnej Demokratickej strany Kosova.

Viac k témam: Kosovská oslobodzovacia armáda, Vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Agim Ceku bude vypočúvaný ako posledný z radu kosovských politikov a bývalých bojovníkov za nezávislosť  © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.