Streda, 1. apríl 2020
Prevažne slnečno  4,1 °C
Mimoriadne správy

Afganský prezident Ghaní nechce prepúšťať väzňov pred začatím rokovaní s Talibanom

 Webnoviny   1. marec 2020  43
Afganský prezident Ghaní nechce prepúšťať väzňov pred začatím rokovaní s Talibanom

1.3.2020 (Webnoviny.sk) - Afganský prezident Ašraf Ghaní v nedeľu oznámil, že pred začiatkom medziafganských rokovaní neprepustí tisícky väzňov z militantného hnutia Taliban.

Verejne tak vyjadril nesúhlas s časovým rozvrhom prepúšťania väzňov, ktorý je súčasťou v sobotu podpísanej mierovej dohody medzi Spojenými štátmi a Talibanom.

Mali by prepustiť tisíce väzňov


Na základe nej by mala vláda do rokovaní, ktoré by sa mali začať 10. marca v nórskom Osle, prepustiť z väzenia do päťtisíc členov Talibanu a Taliban asi tisícku svojich vládnych zajatcov.

Ghaní sa však na nedeľňajšej tlačovej konferencii v Kábule vyjadril, že taký prísľub nemôžu dať Spojené štáty a rozhodnutie o prepustení akýchkoľvek väzňov je len na jeho vláde, pričom on sám nie je pripravený prepúšťať väzňov pred začiatkom rokovaní.

Cieľom dohody ukončenie konfliktu


"Požiadavku na prepustenie väzňov dali Spojené štáty a môže byť súčasťou rokovaní, ale nemôže byť ich podmienkou," skonštatoval.

Cieľom dohody, ktorú zástupcovia Spojených štátov a Talibanu podpísali v sobotu v katarskej Dauhe, je ukončiť 18 rokov trvajúci konflikt v Afganistane.

Američania by mali na základe nej začať sťahovať svoje vojská z krajiny a v prípade, že Taliban dodrží svoje záväzky, mali by americkí vojaci Afganistan opustiť v priebehu štrnástich mesiacov.

Viac k témam: mierové rokovania, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Afganský prezident Ghaní nechce prepúšťať väzňov pred začatím rokovaní s Talibanom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.