Utorok, 21. júl 2026
Mimoriadne správy
- Talianska polícia zhabala v prístave Vado Ligure 770 kilogramov kokaínu za štvrť miliardy eur
- Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
- Otravu tisícov ľudí v Severnom Macedónsku spôsobila voda kontaminovaná fekálnymi baktériami
- Počet civilných obetí a zranených v rusko-ukrajinskom konflikte podľa OSN prudko vzrástol
- Európske odbory opäť žiadajú celoúnijné pravidlá pre prácu počas extrémnych horúčav
Španielski futbalisti sú „tie najšťastnejšie deti na svete“ po triumfe v Lige majstrov si odnášajú zlato aj z olympiády
Webnoviny 10. august 2024 511
10.8.2024 (SITA.sk) - Španielsky futbal zažíva rozprávkový rok. Všetko odštartovali futbalisti Realu Madrid víťazstvom v Lige majstrov a následne španielsky národný tím ovládol majstrovstvá Európy v Nemecku. Na olympijských hrách v Paríži na tieto úspechy nadviazal olympijský výber Španielska, ktorý v piatkovom finále v Parku princov triumfoval nad mužstvom domáceho Francúzska 5:3 po predĺžení.
Rýchlym gólom otvorili skóre
„Sme tie najšťastnejšie deti na svete,“ povedal útočník madridského Raya Vallecana Sergio Camello po tom, čo z pozície striedajúceho hráča strelil v predĺžení rozhodujúce dva góly. Tréner Španielska Santi Denia sa nechal počuť, že jeho hráči si po „takom dlhom zápase“ zaslúžia roniť „slzy radosti".
Viac o téme: Letná olympiáda v Paríži 2024
Francúzi rýchlym gólom otvorili skóre finálového stretnutia, no Španieli ešte do prestávky tromi zásahmi získali dvojgólový náskok. Po zmene strán domáci hnaní búrlivým publikom predviedli strhujúci finiš, keď vyrovnali na 3:3 a vynútili si predĺženie. V ňom bol ústrednou postavou spomenutý Camello.
Španieli márne čakali na olympijské zlato
Španielsko, ktoré na OH v Tokiu pred tromi rokmi prehralo vo finále s Brazíliou, sa stalo prvým európskym zlatým medailistom v mužskom futbale od OH 1992 v Barcelone, kde zhodou okolností triumfovali práve domáci reprezentanti. Odvtedy Španieli márne čakali na olympijské zlato, ktorého sa nedočkali ani v čase tzv. zlatej generácie v rokoch 2008 až 2012.
Toto čakanie sa skončilo až v Paríži a opäť podčiarklo silu španielskeho futbalu, ktorý zažíva výnimočný rok. A aby toho nebolo málo, do zoznamu tohtoročných úspechov možno pripočítať i triumf Španielska na ME do 19 rokov.
Olympijské víťazstvo znamená osobné „double“ pre Fermína Lópeza a Álexa Baenu, ktorí boli súčasťou víťazného kádra aj na ME 2024. „Úžasné leto. Kiežby sa nikdy neskončilo. Som veľmi šťastný, že som sa so Španielskom zapísal do histórie,“ vyhlásil Baena.
Viac k témam: Liga majstrov, LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Majstrovstvá Európy vo futbale, OH 2024 v Paríži
Zdroj: SITA.sk - Španielski futbalisti sú „tie najšťastnejšie deti na svete“ po triumfe v Lige majstrov si odnášajú zlato aj z olympiády © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Záplavy a zosuvy pôdy vo Vietname si vyžiadali najmenej štyri obete
Maďarský prezident Sulyok nemá na výber. Podpíše zákon o svojom odvolaní