Streda, 28. september 2022
Oblačno  12,9 °C
Mimoriadne správy

Rusi a Bielorusi boli vyradení z korčuliarskych súťaží, MS v krasokorčuľovaní budú bez Ščerbakovovej či Valijevovej

 Webnoviny   1. marec 2022  59
Rusi a Bielorusi boli vyradení z korčuliarskych súťaží, MS v krasokorčuľovaní budú bez Ščerbakovovej či Valijevovej

1.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský vojenský útok na Ukrajinu prináša ďalšie nesúhlasné reakcie športového sveta. Najnovšie boli reprezentácie Ruska a Bieloruska vyradené z medzinárodných korčuliarskych súťaží.

Opatrenie Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) sa týka aj funkcionárov. O svojom rozhodnutí informovala deň po tom, čo rázne kroky proti agresorom odporučil Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Ukrajincom vyjadrili plnú podporu


ISU na svojom webe informovala, že dôkladne a starostlivo vyhodnocovala podnet MOV. "Plne podporujeme ukrajinský ľud. Rusi a Bielorusi s ohľadom na pravidlá o bezpečnosti účastníkov na súťažiach až do odvolania nebudú pozývaní na medzinárodné akcie vrátane majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní," informovala ISU.

Únia tiež tvrdí, že je pripravená opatrenia podľa situácie upraviť. "Rada ISU bude vývoj na Ukrajine pozorne sledovať a ak to bude potrebné, podnikne ďalšie kroky,“ dodala ISU.

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní sú na programe koncom tohto mesiaca vo francúzskom Montpellieri.

Rozhodnutie ISU znamená, že zo súťaže budú vylúčené olympijská víťazka z Pekingu Anna Ščerbakovová, strieborná Alexandra Trusovová a tiež ich 15-ročná krajanka Kamila Valijevová, ktorá je navyše vyšetrovaná za doping.

Pridali sa aj iné federácie


K potrestaniu Rusov sa pridala aj Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB), ktorá zbavila Rusko usporiadania majstrovstiev sveta mužov v auguste a septembri tohto roka.

Medzinárodná plavecká federácia (FINA) dosiaľ ignoruje odporúčanie MOV a v utorok informovala, že umožní ruským a bieloruským plavcom zúčastniť sa na súťažiach pod vlajkou FINA.

V pondelok svoje rozhodnutia celoplošne vylúčiť Rusko z reprezentačných súťaží učinili aj ďalšie svetové športové organizácie - futbalové FIFA a UEFA, hokejová IIHF a tiež hádzanárska EHF.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusi a Bielorusi boli vyradení z korčuliarskych súťaží, MS v krasokorčuľovaní budú bez Ščerbakovovej či Valijevovej © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.