Streda, 28. september 2022
Polojasno  9 °C
Mimoriadne správy

Biatlonista Pidručnyj ešte nedávno bojoval za Ukrajinu na olympiáde, teraz bráni svoju vlasť vo vojne

 Webnoviny   2. marec 2022  192
Biatlonista Pidručnyj ešte nedávno bojoval za Ukrajinu na olympiáde, teraz bráni svoju vlasť vo vojne

2.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský bývalý majster sveta Dmytro Pidručnyj vyvolal svojim emotívnym príspevkom z vojny mnohé reakcie z celého biatlonového sveta.

“Som vďačný všetkým, ktorí mi píšu a majú strach o moju rodinu, aj tým, ktorí pomáhajú Ukrajine,“ napísal na svoj Instagram tridsaťročný športovec.

Pred dvoma týždňami bol v Pekingu


Na fotografii pózuje vo vojenskej uniforme s prilbou. “Momentálne sa nachádzam vo svojom rodnom meste Ternopiľ a slúžim v Národnej garde Ukrajiny. Snímka vznikla počas leteckého poplachu.“

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Ešte pred dvoma týždňami hájil ukrajinské farby na zimných olympijských hrách v Pekingu. Obsadil tam trináste miesta v rýchlostných aj stíhacích pretekoch.

Na hrdinský čin Pidručného reagovalo veľa jeho kolegov. “Zostaňte silní,“ odpovedal na príspevok bývalý majster sveta Benedikt Doll z Nemecka. “Všetci sme s vami,“ napísal Talian Thomas Bormolini. “Dávajte na seba pozor a zostaňte silní,“ reagovala nórska olympijská víťazka Tiril Eckhoffová.

Mnohí z nich sa rozhodli v týchto dňoch pretekať s páskami v národných ukrajinských farbách - žltej a modrej. Informoval o tom portál ORF.

Na fronte bojuje aj olympijská víťazka


Vinou ruskej invázie sa na posledných troch zastávkach Svetového pohára nepredstaví ani jeden ukrajinský biatlonista.

Podľa správ bojujú na frontových líniách aj ďalší biatlonisti vrátane Júlie Džimovej, ktorá na ZOH 2014 v Soči získala s ukrajinskou štafetou olympijské zlato.

Svetový biatlon zasiahla smrť iba devätnásťročného Jevhena Malyševa, ktorý padol počas bojov. V tomto čase mohol štartovať na juniorskom svetovom šampionáte v americkom Soldier Hollow. Miesto toho narukoval a zomrel pri obrane vlasti. Narodil sa v roku 2002.

Svetový šampión z roku 2019


Trénerom ukrajinskej mužskej reprezentácie je slovenský tréner Juraj Sanitra. Pri tíme pôsobí od roku 2016.

Najväčší úspech dosiahol na majstrovstvách sveta 2019, keď jeho zverenec Dmytro Pidručnyj získal titul majstra sveta vo vytrvalostných pretekoch.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Najlepším jeho tohtosezónnym výsledkom je siedme miesto z rýchlostných pretekov v rakúskom Hochfilzene. V priebežnom hodnotení SP mu patrí 34. priečka.

Viac k témam: Biatlon, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Biatlonista Pidručnyj ešte nedávno bojoval za Ukrajinu na olympiáde, teraz bráni svoju vlasť vo vojne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.