Streda, 28. september 2022
Oblačno  11,8 °C
Mimoriadne správy

Rusi a Bielorusi budú na zimnej paralympiáde v Pekingu súťažiť ako neutrálni športovci, hrozilo im aj úplné vylúčenie

 Webnoviny   2. marec 2022  166
Rusi a Bielorusi budú na zimnej paralympiáde v Pekingu súťažiť ako neutrálni športovci, hrozilo im aj úplné vylúčenie

2.3.2022 (Webnoviny.sk) - Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) v stredu uviedol, že športovci z Ruska a Bieloruska budú na zimných paralympijských hrách v Pekingu súťažiť ako neutrálni športovci. Ide o reakciu na vojenský útok oboch krajín na Ukrajine.

Vedenie IPC tiež spomenuté krajiny sankcionovalo vylúčením z medailovej tabuľky krajín a zákazom organizovať športové podujatia pre zdravotne znevýhodnených športovcov. Uvažovalo sa aj o úplnom vylúčení z podujatia, no k tomu nakoniec nedošlo.

Vypočujú si paralympijskú hymnu


"Rozhodli sme sa pre najtvrdší možný trest, aký môžeme udeliť v rámci našej ústavy a súčasných pravidiel IPC," uviedol vo vyhlásení prezident IPC Andrew Parsons.

Rusi a Bielorusi budú mať namiesto národnej pri svojich menách paralympijskú vlajku a v prípade víťazstiev si vypočujú paralympijskú hymnu.

Na svojich športových úboroch budú mať namiesto nápisu Russia skratku RPC, čiže Ruský paralympijský výbor. Bielorusi zasa musia prekryť svoju vlajku na oblečení.

MOV tlačil na vylúčenie zo súťaží


Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v pondelok zatlačil na športové orgány z celého sveta, aby vylúčili ruských a bieloruských športovcov zo všetkých medzinárodných športových podujatí.

MOV uviedol, že akcia je teraz potrebná pre ochranu integrity celosvetových športových súťaží a bezpečnosť všetkých účastníkov.

Konečné rozhodnutie však nechal na jednotlivé orgány a ponechal im možnosť obísť vylúčenie s tým, že Rusi a Bielorusi môžu súťažiť ako neutrálni športovci, najmä ak ich neúčasť nebolo možné zariadiť pre málo času.

Viac k témam: ZPH Zimné paralympijské hry 2022 Peking
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusi a Bielorusi budú na zimnej paralympiáde v Pekingu súťažiť ako neutrálni športovci, hrozilo im aj úplné vylúčenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.