Utorok, 17. marec 2026
Mimoriadne správy
- Zelenskyj: Jarná ofenzíva Rusov zlyhala, okupanti to skúšajú infiltráciou – FOTO
- Vo veku 96 rokov zomrel nemecký filozof Jürgen Habermas
- Trump kritizuje Zelenského, dohoda s ním je vraj ťažšia než s Putinom
- Syn zosadeného šáha sa hlási o slovo. Exilový korunný princ Rezá Pahlaví chce viesť Irán po páde režimu
- Orbán vs. Magyar. Maďarsko čaká veľká predvolebná konfrontácia, jej súčasťou sú aj obvinenia z cudzieho zasahovania
Poslanci nevyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch.
BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Približne tristo herní, ktoré sú v súčasnosti v hlavnom meste SR Bratislave, z mesta nezmizne. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Poslanci tak nevyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch.
Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných je 98 118. Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vo štvrtok predložili poslancom, hrozilo, že na celom území Bratislavy - v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, pre kultúru a na verejnú zábavu, by nemohli byť herne. Tie nemali ostať ani v bytových domoch.
Bod o zákaze hazardu v meste riešili vo štvrtok poslanci od poludnia, k hlasovaniu sa však dostali až večer pred 21:00. Najskôr bola diskusia, potom rokovanie pre obedovú prestávku prerušili. Pred tým, ako zastupiteľstvo hlasovalo o hazarde, prerokovalo body o mačkách v útulkoch, bod o lesoch, počas otvoreného bodu o hazarde bolo aj vystúpenie občanov o 16:00. Počas diskusie niektorí poslanci hazard úplne odcudzovali a boli za úplný zákaz, niektorí sa prikláňali k regulácii zákazu, iní sa zas zamýšľali nad tým, že zákaz hazardu nič dobré neprinesie.
Odborníci pripravujú virtuálnu pamäť Bratislavy
Primátor Nesrovnal bol sklamaný
Primaciálne námestie i Primaciálny palác v Bratislave boli od rána plné aktivistov, ktorí sú za zákaz hazardu v meste. Pred Zrkadlovou sálou v Primaciálnom paláci pred poslancami dav ľudí bojoval za to, aby hazard z mesta zmizol. Ľudia mali na sebe tričká s logom Zastavme hazard a počas diskusie o zákaze hazardu niekoľkokrát zatlieskali, čím prijatie VZN podporovali. Po hlasovaní poslancov dav kričal: "Hanba!" a "Fuj!".
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal bol po hlasovaní poslancov sklamaný. "Ešte pred hlasovaním som povedal poslancom, že sa na nás pozerá celé Slovensko. Preto ich žiadam a prosím, aby petícii vyhoveli. Z rozhodnutia zastupiteľstva som šokovaný. Vyše 136-tisíc Bratislavčanov sa jasne vyjadrilo, poslanci to ignorovali. Je to prehra Bratislavy a Bratislavčanov, hlavné mesto urobilo všetko pre to, aby podpisy skontrolovali," povedal novinárom Nesrovnal. "Každý si musí urobiť názor na to, že kto koho zastupoval. Kto zastupoval Bratislavčanov a kto niekoho iného," reagoval Nesrovnal na otázku, či si myslí, že hlasy poslancov si niekto kúpil.
Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier a Asociácie prevádzkovateľov videohier Dominika Lukáčová vo štvrtok večer povedala, že je to malý zázrak, že sa bratislavskí poslanci nezľaklli otvorene vyjadriť svoj názor. "My sme počuli, že sú za reguláciu a nie za úplný zákaz hazardu. Je úžasné, že zvíťazila demokracia, slobodná vôľa poslancov a vôľa Bratislavčanov, pretože päťdesiat percent z nich hovorí, že nechce absolútny zákaz hazardu a chcú reguláciu. Prísna regulácia nebude, Bratislava však nebude trpieť čiernym trhom a mafiou," zhrnula Lukáčová s tým, že za rok, keď tému hazardu začali preberať, asociácia zbadala, že regulácia je potrebná a Bratislavčania nie sú spokojní so súčasným stavom. "Reguláciu zrejme treba," poznamenala s tým, že v otázke regulácie by asociácia s mestom mohla spolupracovať.
Nariadenie nerozdelili na štyri časti
Zastupiteľstvo vo štvrtok počas rokovania neschválilo možnosť, aby VZN rozdelili na štyri časti, o každej by poslanci hlasovali zvlášť. Prvou kategóriou boli hotely, motely, penzióny, druhou obchod a služby, v tretej boli kultúra a verejná zábava, posledná kategória boli bytové domy.
Na zastupiteľstve na to reagoval poslanec Oliver Kríž. "Som presvedčený, že by určite prešiel zákaz v kultúrnych zariadeniach, v bytových domov, neviem či by prešiel zákaz hoteloch," spomenul Kríž, ktorý sa hlasovania zdržal. Po hlasovaní nevedel povedať, čo s petíciou proti hazardu v meste bude. "Je to obrovská škoda a premárnená šanca," dodal s tým, že jediné, čo zastupiteľstvo chcelo, bolo to, aby mohli poslanci hlasovať jednotlivo o tom, či môžu herne ostať v hoteloch, penziónoch, v obchodných centrách i bytových domoch.
Sklamaný bol aj poslanec a starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory Ján Mrva, ktorý za hazard dlhodobo bojoval, zbieral podpisy na petíciu a bol aj pri júnovom odovzdávaní podpisov na bratislavskom magistráte. "Som veľmi smutný, že chýbal jeden hlas. Venoval som tomu vyše roka, som rozčarovaný, zastupiteľstvo odmietlo najúspešnejšiu petíciu v histórii Bratislavy," poznamenal Mrva, ktorý po hlasovaní nevedel povedať, čo bude s hazardom ďalej. "Musíme sa poradiť, čo urobíme ďalej. Aktivisti odchádzali sklamaní, ale nevzdávajú to," ukončil starosta Vajnôr.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Polícia po 20 rokoch vypátrala odsúdeného ErnestaNasledujúci článok
Fico vystúpil v pléne: Účelom schôdze je vyvolať konflikt
Ako nestarnúť? Lekár Michael Greger odhaľuje vedecké tajomstvá dlhovekosti
Protesty na Kube eskalujú, demonštranti vyrabovali kanceláriu komunistickej strany
Vo veku 96 rokov zomrel nemecký filozof Jürgen Habermas