Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
17.3.2024 (SITA.sk) - Vyhlásenie zamestnancov a externých spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Za verejnoprávnu RTVS podpísalo už 1 203 zamestnancov a spolupracovníkov.
Informoval o tom moderátor RTVS Miroslav Frindt s tým, že budú spoločne aj naďalej upozorňovať na návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý ohrozuje nezávislosť verejnoprávneho vysielania.
Zamestnanci a externisti majú v pláne intenzívne komunikovať s verejnosťou. „Zdôrazňujeme, že poslucháči a diváci sú pre nás absolútnou prioritou," vyhlásili zamestnanci s tým, že budú v súlade so zákonom o RTVS a mediálnymi zákonmi riadne poskytovať svoje služby.
Čo žiadajú zamestnanci RTVS?
Zamestnanci RTVS v spoločnom vyhlásení žiadajú ministerstvo kultúry, aby stiahlo z pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.
Zamestnanci žiadajú, aby ministerstvo v spolupráci s RTVS vytvorilo prostredie pre celospoločenskú diskusiu o budúcnosti RTVS ako verejnoprávneho média. „Prvým predpokladom je vytvorenie mechanizmu pre zodpovedné riadenie nezávislé od politickej moci a stabilné financovanie aj po zrušení koncesionárskych poplatkov, ktoré boli jedným z pilierov verejnoprávnosti," vyhlásili zamestnanci RTVS.
Návrh zákona z dielne ministerstva kultúry prináša podľa zamestnancov vážne zmeny. Ako signatári vyhlásenia pripomenuli, má sa napríklad zmeniť zloženie Rady RTVS a spôsob jej voľby. To platí aj pre voľbu generálneho riaditeľa, ktorého by po novom bolo možné odvolať bez udania dôvodu.
Návrh zákona avizuje aj vznik nového orgánu, ktorým je Programová rada. Tá bude mať kompetenciu kontrolovať vysielanie a zasahovať do vysielania. „Praktickým dôsledkom navrhnutých zmien môže byť nástroj na politické ovládnutie RTVS pre akúkoľvek vládnu moc. Pritom slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá majú slúžiť všetkým občanom Slovenska, nie mocenským ambíciám ktorýchkoľvek strán," uviedli zamestnanci RTVS.
Zdroj: SITA.sk - Vyhlásenie RTVS podpísalo už viac ako 1 200 zamestnancov a externistov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Korupciu vníma ako závažný problém väčšina Slovákov, po rokoch nedôvery však zaradili políciu na „dobrú“ stranuNasledujúci článok
V obci Plavecký Štvrtok horeli rodinné domy