Pondelok, 1. jún 2020
Jasno  9,4 °C
Mimoriadne správy

Video: USA nechcú na Slovensku vojenskú základňu ani svojich vojakov, vyhlásil veľvyslanec Sterling

 Webnoviny  18. marec 2019  45
Video: USA nechcú na Slovensku vojenskú základňu ani svojich vojakov, vyhlásil veľvyslanec Sterling

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - Americký veľvyslanec Adam Sterling popiera, že by Spojené štáty americké mali záujem na území Slovenska postaviť vojenskú základňu či posielať sem vojakov.

Sterling to uviedol v krátkom videu na sociálnej sieti Facebook, kde okrem iného spomenul, že Spojené štáty majú obdobné dohody o obrannej spolupráci s viacerými krajinami Severoatlantickej aliancie (NATO).

Žiadajú zastavenie rokovaní o spolupráci


Práve pre možnú prítomnosť amerických vojakov žiada Slovenská národná strana (SNS) pozastaviť rokovania o bilaterálnej spolupráci a možnej finančnej pomoci pre Slovensko v hodnote 105 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte viac ako 93 miliónov eur.Veľvyslanec tieto tvrdenia odmieta s tým, že USA chce takýmto spôsobom pomôcť svojim spojencom v rozvoji obrannej infraštruktúry. Peniaze majú byť určené na úpravu vojenských letísk na Sliači a v Kuchyni. Správy o príchode amerických vojakov či strate suverenity rázne odmietol aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý obdobné vyjadrenia dokonca označil za útok na zahraničnopolitické smerovanie Slovenska.

"Nie, nebudeme budovať základne na území Slovenskej republiky a nie, nebudeme posielať na územie Slovenskej republiky amerických vojakov," hovorí Sterling.

Zmluva zatiaľ neexistuje


"Zmluvu o vojenskej spolupráci majú Spojené štáty uzatvorenú s viacerými krajinami NATO s cieľom pomôcť pri rozvoji obrannej infraštruktúry," dodal. K tejto téme sa v závere pracovného týždňa vyjadril aj šéf slovenského rezortu diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý prízvukoval najmä fakt, že zatiaľ žiadna zmluva neexistuje.

Podľa jeho slov sú známe iba návrhy oboch strán, na ktorých zatiaľ nie je dohoda. Detaily majú byť predmetom ďalších rokovaní. Vyjadrenia predstaviteľov SNS vníma navyše Lajčák ako útok na zahraničnopolitické smerovanie Slovenska.

"Tieto výhrady sú v rozpore s naším vládnym programom. Sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky, v rozpore s naším geostrategickým smerovaním a teda aj v rozpore so záujmami Slovenskej republiky aj občanov," povedal Lajčák.

Agentúra SITA oslovila v tejto súvislosti Ministerstvo obrany SR.

Viac k témam: Armáda USA, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, NATO, SNS Slovenská národná strana, Veľvyslanectvo USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: USA nechcú na Slovensku vojenskú základňu ani svojich vojakov, vyhlásil veľvyslanec Sterling © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.