Nedeľa, 25. február 2024
Polojasno  5 °C
Mimoriadne správy

Vedenie resocializačného centra Čistý deň sa opäť snaží získať licenciu na prevádzkovanie zariadenia

 Webnoviny  17. január 2024  124  
Vedenie resocializačného centra Čistý deň sa opäť snaží získať licenciu na prevádzkovanie zariadenia

17.1.2024 (SITA.sk) - V súčasnosti sa snaží vedenie, ktoré v minulosti bolo na čele resocializačného centra Čistý deň, opäť získať licenciu na prevádzkovanie zariadenia. Na stole ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas-SD) už „leží" žiadosť o jej udelenie.

Zneužívanie detí


Podľa poslankyne Martiny Holečkovej (KDH) zmenili títo ľudia názov zariadenia, no obsah a obsadenie je to isté. V minulosti boli odsúdení dvaja zamestnanci centra za zneužívanie maloletých detí.

Štatutárni zástupcovia centra spolupracovali s Mariánom Kočnerom, ovplyvňovali svedkov a zasahovali do vyšetrovania. Na mieste je podľa poslankyne podozrenie, že sa to môže stať znova.

O žiadosti o licenciu a správe generálnej prokuratúry o reedukačných centrách informovali na spoločnej tlačovej besede opozičné subjekty Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), hnutie Slovensko, Progresívne Slovensko (PS) a Sloboda a Solidarita (SaS).

„Niekto dnes môže namietať, že žiadajú o udelenie akreditácie pre zariadenie pre dospelých a nie pre deti. Čistý deň presne takto začínal. Pôvodná akreditácia bola udelená pre resocializačné stredisko pre dospelých, až následne, v priebehu rokov, si akreditáciu rozširovali a stali sa resocializačným centrom pre deti," upozornila Holečková.

Deti majú horšie podmienky ako väzni


Podľa poslankyne je zároveň veľmi smutnou správou, ak generálna prokuratúra skonštatovala, že v každom slovenskom reedukačnom centre dochádza k porušeniu ľudských práv.

Poslankyňa Veronika Remišová (klub Slovensko) tvrdí, že deti v týchto zariadeniach žijú horšie ako vrahovia vo väzeniach. Remišová upozornila na to, že aj keď sa správanie niektorých detí časom zlepšilo, naďalej boli držané v reedukačných centrách.

„Extrémny príklad je prípad chlapca, ktorý prišiel do reedukačného zariadenia v roku 2013 ako šesťročný a je tam doteraz. Deti tam prichádzajú ako malé a odchádzajú ako plnoleté," tvrdí poslankyňa.

Nedostatok zamestnancov


Upozornila aj na nedostatok zamestnancov v centrách, o čom svedčí aj fakt, že psychologička v jednom zo zariadení nemala čo robiť, tak pomáhala upratovať. Na deťoch bolo taktiež páchané fyzické násilie, dostávali facky a bitky, žili v plesnivých izbách a v niektorých prípadoch spávali na zemi.

Poslankyňa Simona Petrík (PS) uviedla, že súčasný minister práce Tomáš bol počas kauzy Čistý deň hovorcom vtedajšieho premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a manželom Tománkovcom, ktorí pôsobili vo vedení tohto centra, dával mediálne školenia.

„Som zvedavá, ako sa ten istý Erik Tomáš, teraz už ako minister práce, zachová v tejto situácii. Spoločne s kolegami z parlamentného výboru pre sociálne veci ho vyzývame, aby túto akreditáciu neudelil," povedala Petrík.

Stretnutie s ministrami


Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) je toho názoru, že je potrebné urobiť audit problémov a legislatívne zmeny pre vyriešenie zlej situácie.

Zároveň informovala, že na štvrtok zvolala generálna prokuratúra stretnutie s ministerstvami a ombudsmanmi, avšak na stretnutie nepozvali nikoho z parlamentu, kto by reálne vedel predložiť novely a meniť legislatívu.

„Ponúkam svoju expertízu, svoj čas aj ochotu byť účastná na tomto stretnutí, aby sme dospeli k riešeniam, ktoré by sme následne aj pretavili do praxe," uviedla poslankyňa.

Mimoriadne rokovanie


Poslanci KDH Martina Holečková a Ján Horecký budú iniciovať poslanecký prieskum v reedukačných centrách. Poslanci hnutia zároveň zvolávajú mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre sociálne veci a taktiež výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

Na rokovania si pozvali aj ministra práce Tomáša a ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD). Generálny prokurátor Maroš Žilinka v stredu požiadal predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) o vystúpenie v pléne Národnej rady, zároveň mu doručil materiál „Zhodnotenie Generálnej prokuratúry SR o stave zákonnosti v reedukačných centrách“.

Reedukačné centrá v súčasnosti nielenže neplnia účel, ktorý im právna úprava zveruje, ale nie sú ani bezpečným miestom pre umiestnené deti, v ktorom sú dodržiavané ich práva. Prokuratúra v reedukačných centrách totiž zistila závažné porušovanie práv detí.

Viac k témam: Generálny prokurátor SR, Ľudské práva, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Minister školstva, Predseda vlády, reedukačné centrum, Resocializačné zariadenie, zneužívanie detí
Zdroj: SITA.sk - Vedenie resocializačného centra Čistý deň sa opäť snaží získať licenciu na prevádzkovanie zariadenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.