Sobota, 13. jún 2026
Mimoriadne správy
- Dovolenka 2026 bude drahšia. Polovica Slovákov mení plány, najviac zdražejú letenky
- Elon Musk sa stal prvým bilionárom sveta, akcie SpaceX po debute prudko vzrástli
- Technická porucha zdržala odlet pápeža Leva XIV. z Kanárskych ostrovov
- Putin vyhlásil, že ukrajinské dronové útoky majú rozdeliť ruskú spoločnosť
- Top foto dňa (12. jún 2026): Predsedníčka EP na Slovensku, mláďa hrošíka, MS vo futbale a počasie
Úrad verejného zdravotníctva pripravil odporúčania, ako minimalizovať riziko nákaz z potravín
Webnoviny 27. júl 2019 716
27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) pripravil pre verejnosť sériu odporúčaní, ako minimalizovať riziko nákaz z potravín v domácnosti.
Ako agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, v prvom rade treba dbať na čistotu, jednak vlastných rúk a jednak všetkých plôch a vybavenia, ktoré sa používajú pri varení a spracúvaní potravín.
Dôležité je aj správne uskladnenie potravín a ich oddeľovanie. Napríklad mäso, ryby a morské živočíchy treba oddeľovať od ostatných potravín, aby sa zabránilo prenosu prípadných choroboplodných mikroorganizmov. Tiež by sa mali používať zvlášť nože a pomôcky na spracovanie surového mäsa a zvlášť pre uvarené hotové jedlá.
ÚVZ radí, že najmä mäso, hydina a morské živočíchy by mali byť dôkladne uvarené. Polievky a vývary musia dosiahnuť teplotu aspoň 70 stupňov Celzia, pri mäsových jedlách má byť šťava číra, nie ružová. Uvarené jedlá by nemali stáť pri izbovej teplote viac ako dve hodiny.
"Všetky uvarené a rýchlo skaze podliehajúce potraviny rýchlo schlaďte, napríklad premiešaním v nádobe so studenou vodou a následne umiestnite v chladničke," zdôrazňuje ÚVZ s tým, že servírované jedlo má mať teplotu viac ako 60 stupňov Celzia.
Na záver ÚVZ upozorňuje, že na varenie sa musí používať len pitná voda a čerstvé potraviny, ktoré ne sú po uplynutí dátumu trvanlivosti. Zeleninu a ovocie treba dôkladne umývať pod tečúcou pitnou vodou.
Viac k témam: ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Úrad verejného zdravotníctva pripravil odporúčania, ako minimalizovať riziko nákaz z potravín © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Výbuch sopky Raikoke zanechal stopy aj nad Slovenskom, spozorovali odborníciNasledujúci článok
Vlnu horúčav na Slovensku ukončia búrky, platia výstrahy pre celú krajinu
Po uvoľnení pravidiel na Facebooku v USA prudko pribudli vyhrážky politikom
Airbus predstaví nový projekt stíhačky po kolapse francúzsko-nemeckého FCAS-u
Muž po útoku nožom prišiel o oko. Belfast následne zachvátili protiimigračné nepokoje – VIDEO