Nedeľa, 9. august 2020
Prevažne slnečno  15,2 °C
Mimoriadne správy

Vlnu horúčav na Slovensku ukončia búrky, platia výstrahy pre celú krajinu

 Webnoviny  27. júl 2019  63
Vlnu horúčav na Slovensku ukončia búrky, platia výstrahy pre celú krajinu

27.7.2019 (Webnoviny.sk) - Celé územie Slovenska môže očakávať búrky aj s krúpami, ktorá ukončia tohtotýždňovú vlnu horúčav. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy 1. stupňa pred búrkami na sobotu aj na nedeľu na celom území krajiny.

SHMÚ varuje, že počas búrok sa môžu vyskytnúť aj krupobitia, silné lejaky a vietor. Úhrny zrážok môžu dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 m/s, čo je 65 - 85 km/h.

Na sobotu ešte platí výstraha 2. stupňa pred búrkami 2. stupňa pre okres Malacky, Senica, Trnava, Piešťany, Hlohovec, Topoľčany, Partizánske a Zlaté Moravce. Pre spomínané okresy SHMÚ vydal aj hydrologickú výstrahu 2. stupňa pred prívalovou povodňou do 11:30.

SHMÚ vzhľadom na už spadnuté a očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladá prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov.

Viac k témam: búrka, počasie, shmú
Zdroj: Webnoviny.sk - Vlnu horúčav na Slovensku ukončia búrky, platia výstrahy pre celú krajinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.