Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Výbuch sopky Raikoke zanechal stopy aj nad Slovenskom, spozorovali odborníci
26.7.2019 (Webnoviny.sk) - Sopečné aerosóly, ktoré sa počas výbuchu sopky Raikoke z 21. a 22. júna dostali až do stratosféry, zaznamenali počas viacerých dní aj slovenskí meteorológovia pomocou lidaru umiestneného na stanici Poprad-Gánovce. Na svojej internetovej stránke o tom v piatok informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Teplotu veľmi neovplyvní
Sopečné aerosóly, ktoré tvoria prevažne drobné kvapôčky kyseliny sírovej a jej roztoku s vodou, zaregistrovali v Aerologickom a radiačnom centre Poprad-Gánovce prvýkrát 27. júna, teda šesť dní po výbuchu.
"Odvtedy sme ich pozorovali už približne 20 dní vrátane tohto dnešného, 26. júla," uviedol SHMÚ. Zatiaľ najvyššie sopečné aerosóly pozorovali vo výške 15,5 km nad morom.
Vedci spočítali, že vplyv výbuchu Raikoke môže na niekoľko mesiacov znížiť globálnu priemernú teplotu asi o 0,02 °C, čo SHMÚ hodnotí ako málo významný vplyv.
Pinatubo vychrlila oveľa viac
Posledný významný vplyv na globálnu teplotu mal výbuch sopky Pinatubo v roku 1991, ktorý do stratosféry uvoľnil asi 15 miliónov ton oxidu siričitého, čo je približne 11-krát viac ako výbuch sopky Raikoke.
Popol a plyny sa dostali až do výšky 35 km a ich ochladzujúci vplyv na globálnu teplotu dosiahol asi 0,6 °C počas nasledujúcich 15 mesiacov po erupcii.
Raikoke (v preklade Brána do pekla) je približne pol kilometra vysoký sopečný ostrov a je súčasťou reťaze Kurilského súostrovia v Ochotskom mori. Sopečný popol a plyny sa počas erupcie dostali pravdepodobne až do výšky 17 km.
Viac k témam: sopka Raikoke
Zdroj: Webnoviny.sk - Výbuch sopky Raikoke zanechal stopy aj nad Slovenskom, spozorovali odborníci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Experti vyzvali predsedníčku Európskej komisie na vedecky podloženú reguláciu nikotínových výrobkov