Sobota, 4. máj 2024
Mimoriadne správy

Tajná služba vlani nezachytila správu o reálnej hrozbe terorizmu, riešila však prípady kyberútokov

 Webnoviny  18. máj 2018  302  
Tajná služba vlani nezachytila správu o reálnej hrozbe terorizmu, riešila však prípady kyberútokov

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská informačná služba v minulom roku nezaznamenala spravodajské poznatky, ktoré by viedli k reálnej teroristickej hrozbe na území SR, alebo proti jej záujmom v zahraničí.

Uvádza sa to v Správe o činnosti SIS za rok 2017, ktorú tajná služba zverejnila na svojej internetovej stránke. "Potenciál teroristickej hrozby voči SR mal mierne vzostupnú tendenciu predovšetkým v dôsledku nárastu počtu úspešne dokonaných i zmarených teroristických útokov a indivivenskduálnych násilných incidentov, ktorým čelili niektoré európske štáty v uplynulom roku najmä zo strany prívržencov džihádu," konštatuje SIS s tým, že v rámci boja proti terorizmu intenzívne spolupracuje s inými spravodajskými službami.

Nárast špionáže po vstupe do NATO či EÚ


"V súčasnom svete vysokej mobility a aktivít vo virtuálnej realite nie sú totiž hranice štátov prekážkou šírenia radikálnych myšlienok, ani samotného pohybu osôb ochotných spáchať teroristický útok. SIS so zahraničnými partnerskými spravodajskými službami a slovenskými bezpečnostnými zložkami vykonala viaceré úspešné špeciálne operácie, ktoré prispeli k odkrytiu nebezpečných javov a činnosti osôb v oblasti terorizmu," informuje spravodajská služba.

Odporúčame:
Výmena informácií medzi tajnými službami nie je zlá, niektoré si Galko dokáže nájsť na internete

Naša tajná služba bola v roku 2017 aktívna aj na poli kontrašpionážnej ochrany. "SR ako člen strategických medzinárodných zoskupení je cieľom aktivít cudzích spravodajských služieb namierených nielen proti záujmom SR, ale aj proti záujmom a politikám nadnárodných aliancií, ktorých sme členmi. K nárastu špionážnych aktivít voči SR došlo najmä po vstupe našej krajiny do NATO, EÚ a schengenského priestoru," uvádza SIS s tým, že v roku 2017 pokračovala snaha niektorých zahraničných spravodajských služieb o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek a o aktivity súvisiace s ovplyvňovaním verejnej mienky.

"Pretrvával zvýšený záujem o aktivity v ekonomickej oblasti (najmä o oblasť energetiky), vo vedeckej a vojenskej oblasti, ako aj v oblasti informačných technológií a priemyselnej špionáže," informuje tajná služba.

Informačná bezpečnosť je často neuspokojivá


SIS v uplynulom roku venovala pozornosť aj oblasti ochrany kyberpriestoru. "SIS aj v roku 2017 poukázala na skutočnosť, že informačné systémy niektorých štátnych orgánov SR boli infiltrované škodlivými softvérmi. Tieto softvéry boli v mnohých prípadoch využité na únik a následný zber dát," uvádza tajná služba. Napriek prijímaným opatreniam v SR podľa SIS naďalej pretrváva situácia, keď je zabezpečenie problematiky informačnej bezpečnosti v niektorých orgánoch verejnej správy často neuspokojivé.

Odporúčame:
„Na východe nič nie je“ sa podľa Grendela nepotvrdilo, tajné služby sa kedysi Talianmi zaoberali

"Tento stav môže potenciálne spôsobiť nedostatočnú efektívnosť reakcie na prípadné náhle kybernetické hrozby. Problém určitého personálneho a technického zaostávania v oblasti informačných technológií sa, bohužiaľ, týka aj SIS, pričom jej technické spôsobilosti sú už dlhodobo modernizované iba v nevyhnutnej miere, tak aby bola naďalej schopná plniť svoje zákonné povinnosti," konštatuje tajná služba.

Pokiaľ ide o problematiku nelegálnej migrácie, SR bola podľa SIS v sledovanom období uplynulého roku z pohľadu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do EÚ naďalej tranzitnou krajinou.

Viac k témam: kybernetický útok, migrácia, SIS Slovenská informačná služba, špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk - Tajná služba vlani nezachytila správu o reálnej hrozbe terorizmu, riešila však prípady kyberútokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.