Streda, 28. február 2024
Oblačno  5,6 °C
Mimoriadne správy

Parlament má porovnateľnú dôveru ako Ficova vláda, Eurobarometer ukázal aj čísla zo zahraničia

 Webnoviny  28. december 2023  51  
Parlament má porovnateľnú dôveru ako Ficova vláda, Eurobarometer ukázal aj čísla zo zahraničia

28.12.2023 (SITA.sk) - Národnej rade SR dôveru vyjadrilo 36 percent ľudí. Dôvera v parlament sa na Slovensku priblížila priemeru štátov Európskej únie (), ktorým verí takmer 40 percent opýtaných.

Prieskum Eurobarometer


Avšak viac ako polovica obyvateľov, čo predstavuje 55 percent, nedôveruje slovenskému zákonodarnému orgánu.

V porovnaní so susednými štátmi má náš parlament nižšiu dôveru, ako napr. v Rakúsku (54 percent) či v Maďarsku (44 percent), no, naopak, vyššiu ako v Poľsku (33 percent) a v Česku (28 percent).

Výsledky vyplynuli z prieskumu Eurobarometer.

Priemer na úrovni 36 percent


Podľa prieskumu vývoj dôvery respondentov v slovenskú vládu kopíruje vývoj dôvery v parlament. Novej vláde Roberta Fica (Smer-SD) dôveruje 37 percent opýtaných. Dôvera vo vládu v iných členských krajinách EÚ je v priemere na úrovni 36 percent.

Ficova vláda má v porovnaní so susednými krajinami nižšiu dôveru ako v Rakúsku (47 percent) a v Maďarsku (42 percent), a tak, ako pri slovenskom parlamente má vyššiu dôveru aj vládny kabinet oproti poľskej vláde (34 percent) či vláde v Českej republike (27 percent).

Viac k témam: Eurobarometer, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Prieskum
Zdroj: SITA.sk - Parlament má porovnateľnú dôveru ako Ficova vláda, Eurobarometer ukázal aj čísla zo zahraničia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.