Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -2 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia chráni peniaze Únie pred ich ohrozením aj na Slovensku, má viaceré možnosti

 Webnoviny   2. máj 2024  178  
Európska komisia chráni peniaze Únie pred ich ohrozením aj na Slovensku, má viaceré možnosti

2.5.2024 (SITA.sk) - Pravidlá pre čerpanie prostriedkov Európskej únie sú jasne nastavené legislatívou. Európskej komisii z nej vyplýva úloha ochrancu týchto peňazí a túto úlohu si aj v plnej miere plní. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca tlačového oddelenia a hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.

Reagovala tak na otázku o možnom ohrození či znížení ochrany finančných prostriedkov EÚ v SR po schválení viacerých sporných zákonov a rozhodnutí súčasnej slovenskej vlády. Napríklad v prípade Trestného zákona či zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.

Viaceré možnosti na zjednanie nápravy


Pokiaľ Európska komisia odhalí nejaké nedostatky, má viaceré možnosti na zjednanie nápravy v rámci platnej legislatívy a dohôd.

„Zároveň treba dodať, že Európska komisia aj v prípade komplikácií či problémov s členskými štátmi komunikuje a pomáha im nachádzať efektívne riešenia,“ priblížila Ingrid Ludviková možnosti prípadného zastavenia, či obmedzenia zdrojov EÚ z tradičných eurofondov alebo z Plánu obnovy a odolnosti.

„V prípade plánu obnovy, na rozdiel od eurofondov, je pridelenie prostriedkov podmienené splnením konkrétnych cieľov a míľnikov, ktoré si štáty samé stanovili za účelom naštartovania obnovy a zlepšenia hospodárskej odolnosti v období po pandémii,“ vysvetlila rozdiel v postupe. Ako pokračovala, Európska komisia pred vyplatením prostriedkov v rámci plánu obnovy pozorne posudzuje napĺňanie cieľov a míľnikov.

Využívanie eurofondov


V súvislosti s 20. výročím nášho vstupu do EÚ sa Ingrid Ludviková vyjadrila aj k samotnému využívaniu eurofondov v SR z hľadiska rozvoja krajiny či znižovania regionálnych rozdielov.

„Slovensku sa vďaka prostriedkom EÚ podarilo úspešne realizovať stovky projektov, ktoré sú hmatateľné aj v každodennom živote Slovákov a Sloveniek. Rovnako vo veľkej miere pomáhajú zaostalejším regiónom dobiehať rozvinutejšie regióny a priblížiť sa k celoeurópskemu priemeru,“ uviedla.

SITA sa zaujímala aj o možné dôvody toho, prečo má SR dlhodobý problém s plynulým čerpaním eurofondov počas celého trvania programových období. Rozbieha sa pomaly, až po niekoľkých rokoch od ich začiatku, ako aj v súčasnom novom eurofondovom období na roky 2021 - 2027. A potom sa finišuje v závere obdobia v snahe dočerpať čo najviac zdrojov, aby neprepadli.

Princíp zdieľaného riadenia


Čerpanie prostriedkov z európskych fondov podľa Európskej komisie funguje na princípe zdieľaného riadenia.

„V rámci tohto nastavenia je zodpovednosťou členského štátu nastaviť si čerpanie tak, aby bolo čo najefektívnejšie, plynulé, dobre riadené a zároveň dodržiavalo pravidlá nastavené v EÚ. V procese tohto nastavovania Európska komisia samozrejme členským štátom pomáha a je k dispozícii poskytnúť potrebnú asistenciu,“ vysvetlila Ingrid Ludviková. Zároveň je podľa nej zodpovedná za dohliadanie na spôsob využívania týchto prostriedkov, ktoré sú koniec koncov peniazmi daňových poplatníkov z celej EÚ, najmä z krajín, ktoré sú čistými prispievateľmi do rozpočtu EÚ.

Viac k témam: 20 rokov členstva v EÚ, Eurofondy, Plán obnovy a odolnosti SR, Trestný zákon, Zastúpenie EK na Slovensku, Zastúpenie Európskej komisie
Zdroj: SITA.sk - Európska komisia chráni peniaze Únie pred ich ohrozením aj na Slovensku, má viaceré možnosti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.