Streda, 21. február 2024
Zamračené  3,5 °C
Mimoriadne správy

Eštokovo ministerstvo plánuje vytvoriť elektronický register kandidátov vo voľbách. Na čo bude slúžiť?

 Webnoviny  16. november 2023  82  
Eštokovo ministerstvo plánuje vytvoriť elektronický register kandidátov vo voľbách. Na čo bude slúžiť?

16.11.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo vnútra SR plánuje vytvorenie Registra kandidátov a kandidátnych listín vo voľbách do Národnej rady SR, vo voľbách prezidenta, vo voľbách do Európskeho parlamentu, vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov a tiež vo voľbách do orgánov samosprávy obcí.

Informačný systém registra


Vyplýva to z návrhu novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý rezort predložil do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

Register má slúžiť na elektronickú evidenciu kandidátnych listín a kandidátov, ktorých kandidátne listiny boli doručené v zákonom ustanovenej lehote a zákonom ustanoveným spôsobom.

„Cieľom predloženej úpravy je zabezpečiť elektronické spracúvanie údajov z kandidátnych listín doručených zapisovateľom príslušných volebných komisií prostredníctvom novovytvoreného informačného systému registra kandidátov a kandidátnych listín. Elektronické spracovanie pomôže odstrániť chybovosť v zoznamoch zaregistrovaných kandidátov a hlasovacích lístkoch a zároveň bude významnou oporou pre volebné komisie zodpovedné za registráciu kandidátov a kandidátnych listín pre jednotlivé druhy volieb,“ vysvetlilo ministerstvo vnútra.

Výskumy, vyhľadávanie aj výsledky volieb


V neposlednom rade sa podľa rezortu voličom uľahčí vyhľadávanie údajov o kandidátoch a vytvorí sa priestor pre rôzne sociologické výskumy a vyhľadávanie v zoznamoch zaregistrovaných kandidátov.

„Naplní sa tak spoločenská objednávka, aby najmä vo voľbách do orgánov územnej samosprávy bolo možné nájsť všetkých kandidátov na jednom mieste,“ skonštatoval rezort.

Register kandidátov a kandidátnych listín bude podľa ministerstva slúžiť aj ako zdroj pre tlač a distribúciu zoznamu zaregistrovaných kandidátov a hlasovacích lístkov.

„Údaje z registra budú zároveň poskytované Štatistickému úradu SR na účely spracovania výsledkov volieb,“ dodal rezort vnútra s tým, že register by mal fungovať od apríla budúceho roku.

Viac k témam: návrh novely, Register kandidátov a kandidátnych listín vo voľbách, Volebné právo
Zdroj: SITA.sk - Eštokovo ministerstvo plánuje vytvoriť elektronický register kandidátov vo voľbách. Na čo bude slúžiť? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.