Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Tipy ako si vybrať chladničku

 Futurino  18. január 2021  922  
Tipy ako si vybrať chladničku

Chladnička patrí k najväčším a najdôležitejším elektrospotrebičom v domácnosti. Navyše, beží prakticky 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Je teda zrejmé, že výberu chladničky by ste mali venovať patričnú pozornosť. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako si vybrať chladničku, aby vyhovovala všetkým vašim nárokom.


Priestor v kuchyni a počet členov domácnosti


Skôr, než prejdete k výberu konkrétneho modelu chladničky, dobre zvážte priestorové možnosti, ktoré ponúka vaša kuchyňa. Spolu s tým si tiež premyslite, koľkým ľuďom v domácnosti by mala chladnička slúžiť. Vo všeobecnosti totiž na jedného člena domácnosti pripadá zhruba 50-70 litrov priestoru v chladničke a ďalších 25-30 litrov v mraziacom priestore. Ide však o orientačné hodnoty, na ktoré vplývajú rôzne premenné (ako často a z akých potravín sa v danej domácnosti varí, ako často a čo sa nakupuje a pod.). Počítajte s tým, že chladnička potrebuje pre adekvátne fungovanie aj dostatok priestoru, čo v reči čísel znamená 3 cm voľného miesta z každej strany.To samozrejme platí len pri voľne stojacich chladničkách. Pri voľne stojacich side by side amerických chladničkách sa na voľné priestory okolo samotnej chladničky prihliada úplne inak, a to najmä kvôli možnosti ich plného otvorenia.


Voľne stojaca či vstavaná?


Obe možnosti majú svoje plusy a mínusy a v podstate záleží iba na vás, ktorú z ponúkaných možností si vyberiete. Vstavané chladničky predstavujú veľmi moderné a trendové riešenie, ktoré sa skvele uplatní v menších i priestorov väčších kuchyniach pre život. Ak milujete minimalistický štýl a čisté, jednoduché línie, nad vstavanou chladničkou pravdepodobne nebudete dlho váhať. Naproti tomu voľne stojaca chladnička je klasikou, ktorá nikdy a nikoho neurazí. Dizajn vstavaných chladničiek dovoľuje ukryť tieto spotrebiče do nábytku a teda na pohľad je spotrebič vstavanou súčasťou skrine, ktorá ladí a lícuje s ostatkom zostavy. Naopak, ich menšou nevýhodou oproti voľne stojacim chladničkám je užší aktívny priestor vnútornej útroby a donedávna aj limitovaná výška (väčšina chladničiek bola do výšky cca 1780mm, v dnešných dňoch sa už však na trhu objavujú aj chladničky s vyššími výškami a teda a vyšším vnútorným priestorom. Vstavané chladničky sú svojou konštrukciou prispôsobené na vstavanie a voľne stojace na voľné státie – neodporúča sa teda experimentovať a do nábytku zabudovávať spotrebiče voľne stojace.


Hlučnosť


Dva dôležité faktory, ktoré by ste určite mali vziať do úvahy. Pokiaľ ide o hlučnosť, moderné chladničky dokážu pracovať pri 30 – 40 dB, čo sa v podstate rovná „hluku“ v tichej miestnosti. Parameter hlučnosti elektrospotrebičov, zvlášť chladničiek, riešte najmä v prípade, že bývate v menšom byte alebo ak kuchyňa, kde je chladnička umiestnená, je zároveň spojená napríklad s obývačkou či inou spoločenskou miestnosťou. Vo všeobecnosti platí, že hlučnejšie sú chladničky voľne stojace, pretože zabudované chalničky sú tlmené samotný telom nábytku, v ktorom sú vstavané.


Energetická trieda a spotreba elektrickej energie


Eneretická trieda sa okrem štítkovania, ktoré od 2021 bude jednotne podliehať nariadeniam EU (rušia sa A+ A++ A+++ a nahrádza sa jednoduchými A, B , C atď), pri chladničkách uvádza aj v tzv. priemernej ročnej spotrebe v KWh za rok. Množstvo chladničkou spotrebovanej energie však závisí aj od samotnej funkcionality chladničky (programové vybavenie a jeho využívanie) či návykov konkrétnych užívateľov. Chladnička bude spotrebovávať viac energie, ak si má vymeniť teplotu plne naložená novým nákupom, taktiež pokiaľ bude častejšie otváraná a podobne. V súvislosti s tým je užitočná funkcia "holiday“, ktorá sa spúšťa pri odchode jej užívateľa napr. na dovolenku, obmedzí svoj výkon v stanovenom čase na minimum. Chladnička vybavená funkciou „super cool“ a „super freeze“ bude zasa spotrebovávať viac energie s každým využitím týchto funkcií.


Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com