Sobota, 20. júl 2024
Oblačno  21,5 °C
Mimoriadne správy

Staviate dom a potrebujete žumpu? Ako si nejakú vybrať?

 Seocentrum  31. október 2022  687  
Staviate dom a potrebujete žumpu? Ako si nejakú vybrať?

Väčšina ľudí nemusí riešiť, čo s odpadovými vodami. Jednoducho sú napojení na kanalizačný systém a majú ho ako samozrejmosť, nad ktorou sa ani nezamýšľajú. A aj keď sa to týka väčšiny, netýka sa to všetkých.


Nie je kanalizácia? Žiadny problém


Stále je dosť obcí, ktoré nemajú alebo nemajú všade zavedenú kanalizáciu. Pre ľudí, ktorí sa na ňu nemôžu pripojiť, tak rozhodne nie je samozrejmosťou, že o odpadovú vodu z umývadiel, sprchy, či WC majú postarané. Musia si to vyriešiť nejako inak.


Ak aj vás čaká stavba domu na pozemku, ktorý pripojenie na kanalizáciu nemá kvôli jej absencii v danej lokalite, nemusíte sa obávať, že by tu pre vás boli len zložité riešenia. Aj jednoduchá vec ako žumpa je pri správnom výbere spoľahlivým riešením na dlhé roky. Ako si teda správne vybrať žumpu ak máte záujem riešiť nedostupnosť pripojenia na kanalizáciu práve takto?


Prvoradý je správny objem


Najdôležitejším parametrom pri výbere žumpy je jej objem. Ani nie tak preto, aby ste nekúpili väčšiu žumpu, to by problém nebol, maximálne by ste si trochu navýšili náklady, ale aby ste nekúpili príliš malú. To by bol zásadný problém pre „komfort používania“ žumpy, keďže by ste ju museli dávať čerpať príliš často.


Dôležitý je v tomto ohľade počet osôb žijúcich v domácnosti. Pre bežnú rodinu sú vhodné žumpy s objemom 10 až 12 m3. Takéto žumpy by mali vyhovovať väčšine rodinných domov, keďže ich objem bude dostatočný na to, aby ste nemuseli príliš často riešiť čerpanie a ani nebudete zbytočne platiť za príliš veľkú žumpu.


Z ďalších vecí, ktoré môžete pri výbere žumpy ovplyvniť a určite by ste sa mali nad nimi zamyslieť, spomenieme ešte možnosť namiesto štandardnej vrchnej dosky použiť prejazdovú, ktorá zvládne vyššie zaťaženie. Ak je šanca, že ponad žumpu budete chodiť autom, určite po prejazdovej doske siahnite.


Zdroj obrázka: Autor: studiovin / Shutterstock.com