Utorok, 16. júl 2024
Prevažne slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Chcete pestovať ovocie a zeleninu na balkóne? Skúste tieto plodiny

 Seocentrum  22. december 2022  613  
Chcete pestovať ovocie a zeleninu na balkóne? Skúste tieto plodiny

Pestovanie ovocia a zeleniny sa nám väčšinou spája s bývaním v rodinnom dome. To však neznamená, že vlastnú úrodu nemôžete mať ak bývate v byte a váš jediný „vonkajší“ priestor je balkón.


Sladké jahody a chutné paradajky


Existuje predsa aj kontajnerové záhradníctvo, čiže pestovanie nielen okrasných, ale aj úžitkových plodín v kvetináčoch a iných väčších, či menších kontajneroch. Mimochodom, takéto pestovanie nie je určené len na balkóny, ale je vhodné aj pre ľudí, ktorí majú dostatočne veľkú záhradu, ale niektoré ovocie, či zeleninu sa im nedarí dopestovať, keďže im nevyhovuje kvalita zeminy. A ktoré druhy ovocia a zeleniny sú na takéto pestovanie najvhodnejšie?


Začneme obľúbenými jahodami. Existujú totižto špeciálne odrody, ktoré sú priamo určené na tento typ pestovania. Zvyčajne ide o odrody s menšími plodmi, ale zato s bohatšou úrodou, ktorá vás čaká od konca jari do začiatku jesene.


Aj paradajky majú svoje odrody, ktoré sú určené na pestovanie v kvetináčoch. Sú to samozrejme nižšie druhy, ale aj tak im treba dopriať oporu a taktiež pravidelné hnojenie. Tu dokonale využijete fakt, že kvalitu pôdy v kvetináči si dokážete lepšie „ustrážiť“.


Nielen bylinky, ale aj hrach a fazuľu je možné pestovať aj bez veľkej záhrady


Typickými predstaviteľmi pestovania vo vonkajších kvetináčoch sú rôzne bylinky. Rozmarín, bazalku, tymián, či šalviu môžete dokonca pestovať v jednom kvetináči. Dobrou voľbou je aj mäta, ktorú síce treba pestovať skôr oddelene, ale jej prítomnosť odpudzuje niektoré druhy hmyzu. A samozrejme, jej možnosti využitia sú naozaj rozsiahle.


Vedeli ste, že dokonca aj hrach a fazuľu je možné pestovať na balkóne? Treba im však najskôr vytvoriť oporu, napríklad pomocou sieťoviny pripevnenej na stene balkóna. Mimochodom, takýmto spôsobom môžete pestovať aj okrasné popínavé rastliny.


Zdroj obrázka: Autor: Production Perig / Shutterstock.com