Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  22,3 °C
Mimoriadne správy

Na čo si dávať pozor pri strešných oknách?

 Seocentrum  31. október 2022  682  
Na čo si dávať pozor pri strešných oknách?

Podkrovné izby majú svoje nezameniteľné romantické čaro. Preto veľa ľudí pri stavbe domu vyložene plánuje, aby súčasťou ich nového domova boli aj podkrovné izby. A k nim neodmysliteľne patria strešné okná.


V tomto sa strešné okná odlišujú od klasických


K navrhovaniu strešných okien je však potrebné pristupovať veľmi obozretne. Cez strešné okná totižto preniká viac svetla (a aj tepla) ako cez štandardné okná a tak veľkosť a počet strešných okien má oveľa väčší vplyv na výslednú klímu v danej miestnosti.


Preto keď budete riešiť strechu vášho domu, nevenujte extra pozornosť len strešnej konštrukcii, otázke, či použiť parotesnú strešnú fóliu a podobným záležitostiam. Dobre si premyslite, koľko strešných okien bude v každej podkrovnej izbe a aké veľké tieto okná budú. Záleží od toho komfort vášho bývania.


Nie vždy platí, že čím viac slnka a slnečných lúčov, tým lepšie


Štandardne by plocha strešných okien mala tvoriť jednu šestinu pôdorysu miestnosti. Možno si poviete, že je tam toho, chcem veľa svetla, tak si dám viac väčších strešných okien. Lenže už sme spomenuli, že cez strešné okná nepreniká len viac svetla ako cez klasické okná, ale aj viac tepla.


A zatiaľ čo v zime prídu extra slnečné lúče vhod, aby ste nemuseli miestnosť tak veľmi vykurovať a mohli ste ušetriť za kúrenie, cez leto by v podkrovnej izbe, v ktorej by sa to prehnalo s počtom a plochou strešných okien, bolo priveľmi horúco. Preto je dôležité dbať nielen na dostatočné presvetlenie podkrovnej miestnosti, ale myslieť aj na leto a na horúce letné slnko.


V súvislosti s tým je dobré investovať aj do kvalitného tienenia strešných okien, ktoré bude slnečné lúče efektívne odrážať a taktiež prispievať k ideálnej klíme vo vašej miestnosti. A to aj počas tých najhorúcejších letných dní.


Zdroj obrázka: Autor: Aleksandar Malivuk / Shutterstock.com